Benfica - Auckland 6-0, din etapa a doua a grupelor de la Campionatul Mondial al Cluburilor, a avut de toate aseară. Dacă prima repriză s-a încheiat cu o criză de nervi a unui jucător chinez de la Auckland City, după o pauză de două ore cauzată de vremea nefavorabilă au sărit scântei în tabăra celor de la Benfica, antrenorul Bruno Lage având un conflict cu un mijlocaș turc.
Participă 32 de echipe, repartizate în opt grupe;
Primele două echipe din fiecare grupă se califică în „optimi”;
Finala are loc la New York, pe 13 iulie, ora 22:00;
Turneul este transmis contracost în România pe Pro TV, Pro Arena, Voyo, dar și
La Orlando chiar a fost thriller la turneul care se desfășoară începând din 14 iunie în Statele Unite! Cel mai lung al competiției a durat patru ore cu tot cu prelungiri, pauza dintre reprize și întreperea de două ceasuri, cea mai lungă la Mondialul Cluburilor,
Dacă înaintea pauzei, în prelungiri, extrema chineză Tong Zhou și-a ieșit din minți și n-a vrut să iasă din teren pentru a primi îngrijiri medicale, răstindu-se la antrenor și fiind cu greu potolit de cei din stafful lui Auckland City, nici în repriza secundă nu a fost liniște în iarbă.
Benfica - Auckland 6-0: Orkan Kokcu nu a dat mâna cu Bruno Lage la schimbare!
Deși meciul disputat în Florida, la Orlando, a fost la discreția echipei portugheze, tot au existat nervi și în tabăra învingătorilor (6-0).
Bruno Lage a avut neplăcuta surpriză ca unul dintre elevii pe care i-a înlolcuit în partea secundă să îl sfideze și să provoace apoi și un scandal pe banca de rezerve!
În minutul 61, la scorul de 2-0, antrenorul „vulturilor” a decis să-l scoată pe Orkun Kokcu și să-l introducă pe Renato Sanches, care la doar două minute avea să marcheze al treilea gol.
Mijlocașul turc n-a „digerat” deloc alegerea lui Lage și a refuzat să-i întindă mâna în clipa în care s-au intersectat la marginea terenului.
Vizibil supărat, internaționalul turc s-a așezat furios pe banca în tribună. După ce Benfica a marcat, Bruno Lage s-a întors spre bancă, satisfăcut că jucătorul abia introduse de el punctase pe tabelă, și i-a spus câteva cuvinte lui Kökcü, ținându-și mâna la gură.
Conflictul dintre turcul Orkun Kökcü și antrenorul Bruno Lage la meciul Benfica - Auckland City 6-0 de la Mondialul Cluburilor / Foto: DAZNAntrenorul l-a înfuriat când s-a lăudat că a avut inspirație
Aparent, antrenorul a vrut să se laude că a fost foarte inspirat. Reacția l-a enervat mai tare pe Kokcu. Turcul s-a ridicat furios și a sărit să-l certe pe Lage.
Cu degetul arătător ridicat, a țipat la tehnician. La rândul său, Bruno Lage și-a pus degetul la gură, pentru a -i indica lui Kokcu să nu mai comenteze!
Mijlocașul turc a dat apoi să plece de pe bancă, dar a fost oprit de compatriotul său, Kerem Akturkoglu. Bruno Lage a încercat să minimizeze conflictul după fluierul final:
„Orkun Kökçü își dorea mult să înscrie, dar am decis ca Renato Sanches să intre în locul lui. Indiferent de forma jucătorilor, eu horărăsc. În ultimul meci, am început cu Renato, iar Kökçü a intrat pe parcurs și ne-a ajutat. Astăzi a fost situația inversă".
Bruno Lage, antrenorul Benficăi, i-a explicat reporterului cum au stat lucrurile în conflictul cu Orkan Kokcu / Foto: DAZN„Orkun Kokcu e mereu profesionist. Vreau să ajute echipa”
Când a fost întrebat dacă mijlocașul ar trebui să suporte consecințele atitudini sale, antrenorul de la Benfica a explicat: „Am văzut comportamentul unui profesionist. A fost o experiență unică. El a avut mereu o atitidine foarte bună atât pe teren, cât și în afara lui.
Are dorința de a ajuta echipa. Eu iau deciziile pe care trebuie să le iau, indiferent de cine este vorba. Am demonstrat asta de multe ori. Mă uit la situația jucătorului pe durata meciului și iau deciziile cu calm".
Bruno Lage a făcut indirect trimitere la faptul că decarul celor de la Benfica nu se află la prima abatere disciplinară. Turcul este recidivist, având un conflict și cu Roger Schmidt, predecesorul lui actualul tehnician al echipei lusitane.
{{text}}