Jurnaliștii AS au dat un verdict dur în cazul atacantului român Daniel Paraschiv (26 de ani), care a reușit să promoveze în La Liga cu Real Oviedo.
Anul petrecut de Daniel Paraschiv la Real Oviedo, în Segunda, nu i-a convins pe spaniolii de la AS că românul ar putea să facă față în La Liga.
Jurnaliștii iberici au scris un material în care au menționat mai mulți fotbaliști care ar putea părăsi echipa în această vară. Aceștia susțin că plecarea lui Paraschiv este iminentă.
AS scrie că Daniel Paraschiv va schimba echipa: „Nu a profitat pe deplin de oportunitate”
„Un alt atacant care pare să nu aibă ce căuta la Oviedo în sezonul viitor este Daniel Paraschiv. Românul a fost un pariu făcut de acționarul majoritar, care a văzut în el un potențial. Dar, în ciuda statisticilor sale bune, cu trei goluri în puținele minute jucate în competiție, nu pare că a profitat pe deplin de oportunitatea de a-și face un nume în fotbalul spaniol.
Daniel Paraschiv FOTO: Instagram @dani_paraschivÎn orice caz, schimbarea nivelului va produce și așteptări mult mai mari, așa cum le impune tuturor fotbaliștilor, iar plecarea pare cea mai probabilă soluție în sezonul viitor.
Verdictul în cazul lui Paraschiv îi aparține lui Oviedo, care va trebui să decidă dacă îl împrumută pentru a vedea dacă continuă să se dezvolte sau, în cele din urmă, optează pentru un transfer”, au scris spaniolii.
Daniel Paraschiv a reușit 3 goluri și două pase decisive în cele 31 de meciuri în care a îmbrăcat tricoul lui Real Oviedo. Are o cotă de piață în valoare de un milion de euro, conform site-ului de specialitate transfermarkt.com.
Jucătorul adus în 2024 pentru 700.000 de euro de la Hermannstadt mai are contract cu ibericii până în vara anului 2027.
{{text}}