Fotbal   •   Liga 1   •   ARBITRAJ

România se bate cu Spania și Anglia! Statistica incredibilă din cupele europene: „Vom realiza lucruri și mai mari”

„Centralul” Istvan Kovacs și asistenții Mihai Marica și Ferencz Tunyogi au avut o prestație fără greșeală în finala Ligii Campionilor / FOTO pentru GSP.ro (Ionuț Iordache) +50 Foto
„Centralul” Istvan Kovacs și asistenții Mihai Marica și Ferencz Tunyogi au avut o prestație fără greșeală în finala Ligii Campionilor / FOTO pentru GSP.ro (Ionuț Iordache)

Articol de Andrei Crăiţoiu, Sergiu Alexandru   —  joi, 03 iulie 2025

Arbitrajul din România a fost reprezentat la cel mai înalt nivel în actualul sezon. Istvan Kovacs a primit cele mai tari meciuri în Champions League și a fost delegat la finala dintre PSG și Inter. Apoi a fost selectat în lotul pentru Campionatul Mondial al Cluburilor.

Președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Kyros Vassaras, e convins că arbitrul din Carei va oficia la Campionatul Mondial din 2026, iar ușor, ușor și alți cavaleri ai fotbalului din România vor ajunge să aibă meciuri europene importante în cele trei competiții organizate de UEFA.

VIDEO. Kyros Vassaras: „Kovacs nu a ajuns din greșeală la finala Champions League”

Istvan Kovacs s-a aflat la centru la finala Champions League de la Munchen, din Germania, bifând astfel a treia finală europeană în ultimii 4 ani, după Conference League și Europa League. Arbitrul de 40 de ani n-a avut niciun fel de problemă în confruntarea dintre PSG și Inter Milano, 5-0.


„E un vis devenit realitate pentru el. Următorul nostru vis e să ajungem la Campionatul Mondial din 2026. Bineînțeles că va fi acolo! Să vă spun ceva. Când a arbitrat Istvan finala Europa League i-am spus: «Istvan, nu pot veni la Dublin, dar mi-am rezervat deja zborurile, cazarea și biletele pentru finala Champions League». Am făcut asta cu un an înainte. Nu a ajuns acolo din greșeală”, a declarat Vassaras, la finele testării teoretice și practice a arbitrilor din lotul A.

„După cum știți avem un proiect și vrem să creăm noi generații de arbitri. România, în următorii 10-15 ani, va avea o nouă generație care să aibă același parcurs. Dar și alții au avut un parcurs asemănător. Pe același drum a fost Ovidiu Hațegan, care a lucrat alături de Istvan în multe finale. Momente-cheie din meciuri grele”, a mai explicat șeful arbitrilor din România.

Suntem una dintre cele mai bune țări ca număr de arbitri. Avem patru: unul în elită și trei în prima categorie. Ne așteptam să ajungem la un astfel de număr. Pe de altă parte, în arbitraj există anumite momente. E un moment în care poți arbitra finala, semifinala, dar poate exista și un moment în care visul să nu ți se îndeplinească. Așa e în fotbal, orice e posibil. Dar suntem fericiți că am realizat asta. După cum ați văzut, am realizat multe în cupele europene

Kyros Vassaras, președintele CCA


„Avem arbitri care pot ajunge și ei în top”

Întrebat cum vede arbitrajul românesc și care sunt șansele să avem din nou un arbitru român într-o finală europeană, Kyros Vassaras n-a stat mult pe gânduri și a spus „sunt optimist că vom avea o generație nouă de arbitri, fiindcă și alți arbitri au meciuri în cupele europene”.

+50 Foto
IMAGINI MEMORABILE cu Istvan Kovacs pe Allianz Arena! Foto: Ionuț Iordache (GSP.RO)

„Cred însă că în acest sezon vom avea și mai mulți. De asemenea, cred că avem arbitri care pot ajunge și ei în top. Ce am făcut acum câțiva ani? Am creat un program, am venit cu o cerință, aceea de a pune în aplicare tot ce știm, să vedem ce putem produce, ce putem dezvolta”, a spus acesta.

46 de delegări internaționaleau avut arbitrii români în sezonul 2024-2025, la egalitate cu Anglia și Spania. Prima poziție în clasament e ocupată de Germania (66 de delegări), urmată de Franța (54 de delegări)

Cum arată viitorul arbitrajului românesc?!

În acest moment, România îl are pe Istvan Kovacs în cea mai înaltă categorie de arbitri, iar alți trei în cea imediat următoare.

„Atunci când punem pe listă arbitri care nu au meciuri în Europa, înseamnă că ei au realizat ceva așa cum se întâmplă acum. E reușita celor care au unul, maximum două meciuri în Europa pe an că încurajează noile talente care vin din spate și care participă la programele noastre naționale”, a mai spus șeful arbitrilor.

„Pentru că au la cine să se uite, având în vedere că sunt la primul sezon în cupele europene. Mă refer aici la noii noștri arbitri FIFA, Rareș Vidican și Szabolcs Kovacs. Vom continua să muncim pentru ca generația care vine din spate în următorii ani să iasă în evidență în următorii șase, șapte, opt ani. Nu vă pot da un nume, pentru că aici vorbim de o întrecere”, a mai punctat Vassaras.

Alergăm cu toții, împreună, și poate exista un moment nefericit când unul trebuie să preia ștafeta. Cred că vom vedea un nou Istvan Kovacs, un nou Ovidiu Hațegan, arbitri mari precum alții care au provenit de aici. Știm de domnii Rainea, Igna, Crăciunescu, Porumboiu... Le mulțumesc tuturor celor care au avut un asemenea parcurs! Continuăm pe acest drum și vom realiza lucruri și mai mari

Kyros Vassaras, președintele CCA

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.