Legia Varșovia ia prin surprindere pe toată lumea în Polonia cu transferul spectaculos pregătit în culise. Antrenorul Edward Iordănescu este aproape să primească un atacant din Anglia: Mileta Rajovic. Danezul de 25 de ani și 1,96 m va fi cedat de Watford pentru 3 milioane de euro. Nou record în Ekstraklasa!
De unde s-a tot scris că Legia trece printr-o criză financiară și nu-și permite să cheltuiască bani pentru transferuri nici în această vară, motiv pentru care fanii echipei din Varșovia se revoltă, anunțând că nu se mai abonează și vor boicota meciurile de acasă, situația s-a răsturnat peste noapte. Edi Iordănescu va avea o a doua achiziție din acest mercato estival.
După fundașul dreapta Petar Stojanovic, sloven de 29 de ani adus libere de contract de la Empoli, câștigătoarea Cupei Poloniei este pe punctul de a perfecta transferul celui mai scump jucător din istoria Ekstraklasa.
2,5milioane de euro a plătit Legia Varșovia pentru transferul din februarie 2025 al lui Rúben Vinagre, fundaș stânga portughez adus de la Sporting Lisabona
Watford are 10% din suma unei viitoare vânzări a lui Rajovic
Presa poloneză scrie despre Mileta Rajovic, de la Watford (Championship), iar cotidianul Watford Observer confirmă că atacantul danez va pleca pentru 3 milioane de euro. La această sumă se va adăuga un procent de 10% dintr-o viitoare vânzare a vârfului care va împlini 26 de ani peste opt zile.
Mileta Rajovic (galben), într-un meci dintre Watford și MK Dons / Foto: ImagoRajovic a ajuns în Anglia în vara anului 2023 de la echipa suedeză Kalmar FF. care a primit de la Watford două milioane de euro. De atunci, danezul a bifat 48 de apariții pentru «Hornets», marcând 14 goluri. Apoi a fost împrumutat un sezon la Brondby, unde, în 29 de partide, a înscris zece goluri și a oferit trei pase decisive.
12goluri în 45 de meciuri a avut Mileta Rajovic în sezonul 2023-2024 la Watford în Championship, FA Cup și Cupa Ligii. În cel trecut, danezul a bifat 3 goluri în 5 partide la Watford plus 10 goluri în 29 de prezențe la Brondby
„Această informație e șocantă având în vedere starea financiară a clubului din Capitală. Dacă informațiile jurnaliștilor englezi se confirmă, acesta ar deveni cel mai mare transfer din istoria fotbalului polonez.
Interesant este că în 2024 în presă au apărut informații despre interesul lui Raków Częstochowa pentru Rajovic”, a scris jurnalul Sportowe Fakty.
{{text}}