Fotbal   •   Liga 2   •   PROMOVARE

FRF, vot final în speța promovării Corvinului » Primarul municipiului Hunedoara a reacționat pe contul clubului

Articol de Maria Olteanu   —  vineri, 18 iulie 2025

Vestea momentului în fotbalul hunedorean! Corvinul, câștigătoarea Cupei României în sezonul 2023-2024, a primit în mod oficial drept de promovare în prima ligă.

Comitetul Executiv al Federaţiei Române de Fotbal a decis vineri să aprobe cesionarea activității sportive și a dreptului de participare în competițiile fotbalistice organizate de Federația Română de Fotbal de la Clubul Sportiv Corvinul 1921 Hunedoara, club de drept public, către Asociația Club Sportiv F.C. Corvinul Hunedoara 1921, club de drept privat.

Astfel, din acest moment, Corvinul va activa ca un club de drept privat și va putea promova în Superligă începând din 2026 dacă pe teren va obține rezultatele necesare pentru a face pasul în prima ligă.

Corvinul poate promova în Superliga


Echipa putea primi dreptul încă din sezonul trecut, însă UEFA nu i-ar fi permis să evolueze în cupele europene în cazul în care și-ar fi schimbat statutul, iar hunedorenii au ales să joace în Europa League, după ce au câștigat Cupa României. Astfel, aceștia au renunțat la participarea în Superliga pentru meciurile internaționale, iar acum au rezolvat situația și în vară pot veni pe prima scenă a fotbalului românesc.

Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României

„Am fost informat că, în cadrul şedinţei de astăzi a Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal, s-a luat act de solicitarea clubului nostru de drept public, CS Corvinul 1921 Hunedoara, de a-şi schimba forma juridică, în club de drept privat. Practic, prin acest vot, promisiunea pe care am făcut-o fanilor fotbalului din municipiul Hunedoara sau, dacă vreţi, chiar din întreg judeţul, că vom opera această trecere la club de drept privat – pentru a putea avea drept de promovare în Superligă – a fost îndeplinită!

Trebuie să remarc faptul că această nouă asociaţie are nevoie de implicarea mai consistentă din mediul privat. Dacă Primăria şi Consiliul Judeţean pot susţine sportul prin programe sportive, este obligatoriu ca un procent de zece la sută din totalul bugetului să fie asigurat din fonduri private.


Aşa că, administraţia locală şi cea judeţeană s-au ţinut de cuvânt privind această trecere şi sper ca susţinătorii echipei, atât cei care ajung mereu în tribune, cât şi cei care ne urmăresc de la distanţă, să înceapă să îşi procure cât mai multe abonamente, să încercăm să umplem stadionul, pentru că numai aşa putem avea continuitate în acest proiect pe care administraţia locală din Hunedoara l-a început în anul 2021, odată cu Centenarul Fotbalului Hunedorean.

Aş vrea să le mulţumesc tuturor angajaţilor clubului şi ai Primăriei, dar şi colaboratorilor care au muncit la acest proiect, implicit şi la această trecere de la club de drept public la unul de drept privat! Nu în ultimul rând, vreau să le mulţumesc şi tuturor fanilor care s-au implicat şi se implică activ în ceea ce înseamnă Corvinul Hunedoara şi vreau să le transmit că, începând de acum, putem confirma că obiectivul noii asociaţii este acela de accede în play-off-ul Ligii secunde, cu gândul de a promova în Superligă! Hai, Corvinul!”, a transmis primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouţanu, potrivit paginii de Facebook a hunedorenilor.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.