Sporturi   •   Baschet   •   FOTE 2025

Coincidență remarcabilă! La 60 de ani după ce bunicul ei a fost portdrapelul României, o baschetbalistă va conduce delegația tricoloră la FOTE

Ioana Savu și Armando Bănicioiu au fost desemnați să fie portdrapel la ceremonia de deschidere a FOTE/Foto: Facebook (Comitetul Olimpic și Sportiv Român)
Ioana Savu și Armando Bănicioiu au fost desemnați să fie portdrapel la ceremonia de deschidere a FOTE/Foto: Facebook (Comitetul Olimpic și Sportiv Român)

Articol de David Istrate   —  sâmbătă, 19 iulie 2025

Ioana Savu (17 ani), baschetbalistă la CS Județean Prahova, va fi portdrapelul României la Festivalul Olimpic al Tineretului European, o competiție care se desfășoară în perioada 20-26 iulie în Skopje, capitala Macedoniei de Nord. În urmă cu 60 de ani, la Universiada din 1965 (Budapesta), portdrapelul României a fost marele baschetbalist Alin Savu (82 de ani), bunicul Ioanei.

România a deplasat în Skopje, unde are loc ediția din acest an a Festivalului Olimpic al Tineretului European, o delegație de 87 de sportivi (48 de băieți și 39 de fete), care vor participa în 11 sporturi: atletism, badminton, baschet 3x3, ciclism șosea, ciclism mountain bike, gimnastică artistică, înot, judo, taekwondo, tenis de masă și tir sportiv.

Ioana Savu, portdrapelul României la FOTE: „Sunt recunoscătoare pentru această onoare”

Vineri, 18 iulie, la Complexul Olimpic din Izvorani a avut loc ceremonia de prezentare a echipei României pentru FOTE 2025. În cadrul acelei ceremonii, Ioana Savu (baschet 3x3) și Armando Bănicioiu (atletism) au fost desemnați să fie portdrapel la ceremonia de deschidere a competiției.


„Sunt recunoscătoare pentru această onoare. Reprezint România de la 14 ani și fiecare convocare a fost o motivație în plus să muncesc mai mult. Îmi doresc ca echipele noastre să obțină rezultate bune și să contribuim astfel la creșterea nivelului și imaginii baschetului românesc, pentru că este un sport extraordinar. Iubesc atât baschetul 5x5, cât și 3x3, pe care îl practic cu plăcere de fiecare dată când am ocazia”, a declarat Savu, conform site-ului oficial al Federației Române de Baschet.

Ioana Savu/Foto: Facebook (Comitetul Olimpic și Sportiv Român)

Interesant este că, în urmă cu 60 de ani, la Universiada din 1965 (Budapesta), portdrapelul României a fost Alin Savu, nimeni altul decât bunicul Ioanei. Fostul mare baschetbalist a remarcat această situație pe pagina sa de Facebook:

„Coincidență!? Priviți-o cum doriți, dar... În urmă cu exact 60 de ani, pe vremea asta, bunicul Ioanei, tot baschetbalist, era portdrapelul delegației României la Universiada de la Budapesta, ediția 1965!”, a scris legendarul jucător al Stelei București.


Alin Savu, cu peste 200 de prezențe la națională, a fost selecționat de 2 ori în echipa Europei

La competiția din capitala Ungariei, echipa de baschet masculin a României a fost repartizată în seria a III-a, alături de Statele Unite ale Americii, Italia, Republica Federală Germania și Cehoslovacia.

În 1965, Alin Savu avea 22 de ani și se afla la începutul unei cariere excepționale. Acesta a jucat la nivel profesionist între 1959 și 1978 și a adunat peste 200 de selecții la națională, participând la 3 ediții ale Campionatelor Europene de Baschet: Moscova (1965), Helsinki (1967) și Essen (1971).

De asemenea, Savu este unicul baschetbalist român care a fost selecționat de 2 ori în echipa Europei (1967, 1968), fiind unul dintre cei mai buni jucători din istoria Stelei.

Alin Savu, controlând mingea/Foto: Facebook (Alin Savu)

Ioana, nepoata sa, i-a călcat pe urme și a devenit jucătoare de baschet, fiind o prezență constantă la loturile naționale. Alături de Marta Cârmaciu, Andrada Maria Jaba și Ana Manuela Manea, ea va reprezenta România la FOTE 2025, în competiția de 3x3.

Tricolorele antrenate de Andrei Daniel Căpușan au fost repartizate în grupa C, alături de Letonia, Irlanda și Olanda.

În schimb, echipa masculină, alcătuită din Rareș Constantin Movileanu, Ștefan Teodor Petrescu, David Smeu și Leonard Ștefan Tompea, face parte din grupa B, alături de Franța, Belgia și Spania.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.