FCSB a ajuns în capitala Macedoniei de Nord pentru confruntarea de mâine cu Shkendija, iar impactul a fost teribil. Și în România e cald, dar la Skopje sunt temperaturi de peste 40 de grade în aceste zile. Mâine, la ora partidei, 21:00, se preconizează 32 de grade Celsius. 50 de fani ai roș-albaștrilor sunt așteptați la meci, aproximativ 7.000 în tribunele arenei de 33.000 de locuri.
FCSB visează la grupele Champions League, întâlnește Shkëndija în turul 2 preliminar al competiției. Primul duel este la Skopje, marți seară, de la ora 21:00. Unde se anunță, conform prognozei din zonă, aproximativ 32 de grade Celsius la ora startului!
Primul impact al campioanei României în Macedonia de Nord: caniculă!
Campioana României a ajuns astăzi în Macedonia de Nord și a fost lovită de un șoc: 41 de grade Celsius, deși pe alocuri termometrul a arătat și 44 de grade Celsius în timpul după-amiezii, cu câteva ore înaintea startului antrenamentului oficial.
Mâine, marți, se anunță 42 de grade Celsius pe timpul zilei, o temperatură ce depășește chiar și ceea ce întâlnim în România. De aceea nu e de mirare că în drum de la București la Skopje, via Bulgaria, peisajul în Macedonia de Nord are alură deșertică. Multe zone sunt arse de soare, foarte puține verzi.
Drumul ce duce spre Skopje, via BulgariaConform informațiilor din media nord-macedoneană, în această vară s-au înregistrat temperaturi-record în țară - și în special în zona Skopje -, printre cele mai mari din întreaga Europă!
De ce FCSB se antrenează în baza de antrenament a Federației macedonene
Formația lui Elias Charalambous va avea antrenamentul oficial la Skopje de la ora 19:00, un ceas mai târziu la București. Nu se va pregăti pe stadionul pe care se va juca marți partida!
Conform informațiilor GSP obținute de la oficialii gazdelor, arena „Todor Proeski” (33.000 de locuri) este blocată azi de un eveniment care ține de Festivalul Olimpic European. Acesta este organizat pe gazon, ci pe pistă din jur. „Suntem legați de mâini în această situație”, au transmis oficialii pentru GSP.
FCSB se va antrena în baza de pregătire a Federației de Fotbal din Macedonia de Nord, una modernă, care are facilități de top. Tot acolo se vor pregăti și cei de la Shkendija după sesiunea de antrenament a roș-albaștrilor.
Bilete la 5 euro pentru fanii FCSB
Conform informațiilor gazdelor, aproximativ 7.000 de spectatori vor fi marți seară la meciul dintre Shkendija și FCSB. „Poate un pic mai mulți”, a anunțat unul dintre reprezentanții campioanei nord-macedonene.
În schimb, gazdele au fost informate că 50 de fani ai FCSB vor fi marți la partidă. Inițial, se vorbea de 100, după care cei de la Shkendija au transmis că vor fi 50. „Biletul pentru fanii români costă 5 euro”, ne-a informat unul dintre oficialii celor de la Shkendija.
{{text}}