Andrei Ivan (28 de ani) este noul jucător al grecilor de la Panserraikos, așa cum GSP.ro a informat, luni, în exclusivitate.
Universitatea Craiova a anunțat despărțirea de atacant, chiar dacă Mirel Rădoi se bazase pe acesta în primele două etape de campionat. Acesta nu a stat mult fără echipă și a semnat cu echipa care a terminat sezonul trecut pe locul 12 în prima ligă din Grecia.
Andrei Ivan a fost prezentat de Panserraikos
Noul club l-a prezentat deja pe Andrei Ivan. „Ivan... Leul! Povestea începe să se scrie”, au scris grecii, pe Facebook.
Atacantul cotat la un milion de euro nu a reușit să îl convingă pe Mirel Rădoi că merită să rămână în lotul oltenilor, chiar dacă a marcat în deplasarea de la Arad, încheiată cu scorul de 3-3.
Ivan îl va înlocui la Panserraikos pe Jefte Betancor, fostul atacant de la Farul, Voluntari și CFR Cluj, plecat în iarnă la Olympiakos. În prima jumătate a anului, fotbalistul a evoluat la Adanaspor, în a doua ligă din Turcia. A bifat acolo 15 meciuri, un gol și o pasă decisivă.
A jucat 308 meciuri în tricoul Craiovei, reușind 72 de goluri și 38 de pase decisive. Scăderea formei sale a coincis cu întoarcerea lui Mitriță la Craiova, din 2023, moment în care a fost mutat din partea stângă a atacului, post pe care a dat cel mai bun randament.
A mai jucat în cariera lui pentru Krasnodar și Rapid Viena.
În momentul în care a venit acea ofertă pentru Andrei din Grecia, am pus în aplicare planul. Era o decizie a clubului anterioară începerii campionatului. Este al nostru, întotdeauna va avea ușa deschisă la Universitatea Craiova. Sper ca el să poată să se manifeste pe măsura talentului pe care-l are, are un talent imens
- Mihai Rotaru, patron Craiova
{{text}}