International   •   Liga Campionilor   •   FCSB

Fostul fotbalist de la FCSB i-a dat replica lui MM Stoica după ce a numit-o pe Shkendija „echipă de Liga 2”: „Este liber să spună ce vrea, dar cu tot respectul...”

Mihai Stoica / Fotbaliștii au ajuns la stadion pentru Shkendija - FCSB / FOTO: Andrei Furnigă (GSP.ro)

Articol de Tudor Belivacă   —  sâmbătă, 26 iulie 2025

Kamer Qaka, jucătorul celor Shkendija care a fost în trecut legitimat la FCSB, i-a răspuns lui MM Stoica după ce oficialul roș-albaștrilor a numit echipa din Macedonia de Nord un club „de Liga 2”.

Shkendija a învins FCSB cu 1-0 în Macedonia de Nord. Kamer Qaka nu este de acord cu opinia lui Mihai Stoica, dar consideră că este un mecanism prin care oficialul celor de la FCSB încearcă să-și motiveze jucătorii.

Kamer Qaka i-a dat replica lui Mihai Stoica: „Cred că a vrut să-i motiveze pe jucători”

Kamer Qaka și Florin Tănase, jucătorii eliminați în Shkendija - FCSB

„Noi avem obiectiv grupele Conference League. Știu ca ei vor în grupele Champions League, dar în tur mi s-a părut că nu sunt foarte puternici, așa cum, trebuie să o spun, mă așteptam la tragerea la sorți. Sincer, nu credeam și am rămas surprinși că-i putem domina așa cum am făcut-o în multe momente din meci. În continuare, tot FCSB are prima șansă la calificare, dar nu se știe niciodată în fotbal.

Cât despre vorbele lui Mihai Stoica, cred că a vrut să-i motiveze pe jucători. Nu, nu e chiar așa, nu pot fi de acord! Știu că cei de la FCSB sunt mai buni ca noi, recunoaștem și le-am spus și lor asta. Mihai Stoica este liber să spună ce vrea, dar cu tot respectul, eu nu cred că valoarea noastră este de play-out sau de Liga 2 din România!”, a declarat Kamer Qaka, conform prosport.ro.

Declarația lui MM Stoica la care a răspuns Kamer Qaka: „Un adversar care e sub nivelul din Liga 2”

Cea mai slabă echipă pe care am întâlnit-o! Cu atât mai deranjantă e înfrângerea. Acum mă interesează să nu ne facem de râsul lumii. Cu Inter D’Escaldes am fost lamentabili! Am fost penibil din primul până în ultimul minut! E o echipă din Andorra și nu ai voie să te prezinți așa! Nu avem voie să suferim în fața unor asemenea jucători. Acolo joacă Qaka, care nu și-a găsit loc la noi.



Procesul de pregătire nu a fost cel dorit, pentru că am avut jucători la naționale, dar asta nu te scuză când ai un adversar care e sub nivelul din Liga 2. Dacă nu înțelegem asta, nu vom avea nicio șansă! Cine joacă miercuri trebuie să rezolve meciul până la pauză.



-Mihai Stoica, în urmă cu câteva zile despre Shkendija


Kamer Qaka a jucat doar 7 meciuri la FCSB și după aceea a fost trimis la Universitatea Craiova

  • Albanezul de 30 de ani a fost cumpărat de Gigi Becali de la Poli Iași cu 375.000 de euro plus TVA, dar a fost alungat după șapte meciuri la formația roș-albastră. Kamer a prins în total 382 de minute (de patru ori a jucat titular). Asta deși pe-atunci patronul lui FCSB îi pusese clauză de 20 de milioane de euro! După 7 meciuri a fost trimis la Universitatea Craiova. FCSB a încasat 200.000 de euro, iar 15% din această sumă a fost redirecționată la Iași, echipă care deținea procent din drepturile federative.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.