International   •   Conference League   •   U CLUJ

Sabău, înainte de meciul decisiv din Conference League: „Cred că ne calificăm! Cu ei vreau în turul 3”

Ioan Ovidiu Sabău // FOTO: Imago Images

Articol de Daniel Grigore   —  miercuri, 30 iulie 2025

Ioan Ovidiu Sabău, 57 de ani, a prefațat duelul european dintre U Cluj și Ararat-Armenia, meciul decisiv pentru calificarea în turul 3 preliminar din Conference League. Scorul din tur a fost 0-0, duelul de joi seara (ora 20:00) va avea loc la Sibiu.

U Cluj a pierdut cel mai recent meci, 1-2 în Bănie cu Universitatea Craiova, asta deși a condus între minutele 32 și 87. Urmează a doua înfruntare cu vicecampioana Armeniei, Ararat-Armenia, formație care i-a ținut în șah pe ardeleni în prima manșă.

La conferința de presă, antrenorul Ioan Ovidiu Sabău s-a arătat încurajat de jocul prestat de elevii lui în prima oră de joc din Bănie. Totodată, și-a făcut „mea culpa” pentru felul în care a desfășurat pregătirea de vară.

Ioan Ovidiu Sabău, înainte de U Cluj - Ararat Armenia: „Ar fi extraordinar să ne calificăm, cred că o vom face”


„Vine într-un moment important din istoria acestui club. Se pare că încet-încet ne recâștigăm încrederea, ritmul. Începem să arătăm din ce în ce mai bine ca ritm, relații de joc, automatisme. Mi-a plăcut cum am arătat 60 de minute la Craiova, ceea ce-mi dă mari speranțe că echipa este în creștere. (...)

Atmosfera o creează în primul rând rezultatele. Dar rezultatul nu ar trebui să fie cel mai important aspect, ci felul în care ne comportăm pe teren, atitudinea avută în fiecare moment al jocului. Cred că aici ne lipsește puțin ritmul.

Am și spus că îmi asum, greșeala este în totalitate a mea. Trebuia organizată altfel perioada de pregătire. Acum e prea târziu să analizez ce s-a întâmplat. Important este că suntem mai bine din punct de vedere fizic. Ar fi foarte important pentru moralul nostru să ne calificăm mai departe.

Sper să ajungă la inima și mintea lor cât de importantă ar fi o calificare în istoria acestui club. Nu trebuie să existe o presiune prea mare, ei trebuie să joace fotbal, să arate că au calitate, să fie foarte echilibrați, să gândească foarte bine jocul, dar ar fi un lucru extraordinar ca noi să ne calificăm. Și cred că o vom face”, a afirmat Sabău.


„Nu pot spune că suntem o echipă în momentul de față, aducând foarte mulți jucători noi, dar vom deveni o echipă puternică, care va arăta nu bine, ci foarte bine. Am mare, mare încredere. Sigur, nu suntem într-o formă bună din punct de vedere fizic, dar sunt convins că echipa va arăta mult mai bine decât a arătat în acest început de campionat”, a adăugat antrenorul „șepcilor roșii”.

Ioan Ovidiu Sabău, despre...

... Iulian Cristea, care a acuzat probleme contra Craiovei: „Din ce am văzut dimineață, la antrenamentul oficial, nu are probleme. A avut mici probleme, dar cred că s-au rezolvat și mâine va fi 100%”.

... suporteri: „Avem nevoie de sprijinul lor, să-i simțim aproape. Jucăm și pentru ei. Ar fi nemaipomenit să avem 8-10 mii de fani. Poate cer prea mult, dar mi-aș dori foarte mult”.

... ce adversar și-ar dori în turul 3: „Sparta Praga. E altceva să joci cu o echipă cu așa o tradiție, mai aproape de noi, ar fi mai ușor ca fanii noștri să facă deplasarea”.

  • Cealaltă posibilă adversară este Aktobe. În turul din Kazakhstan, Sparta a fost învinsă la limită, 1-2.

Am înțeles că am juca și următorul meci la Sibiu, da. Vreau să le mulțumesc autorităților, condițiile sunt extraordinare. Cum arată stadionul, terenul de joc...



- Ioan Ovidiu Sabău, antrenor U

Ce a declarat Alessandro Murgia înainte de meci

Pentru mijlocașul italian va fi o revenire la Sibiu, acolo unde a fost legitimat în ultimii doi ani. Iată declarațiile lui:

„Mă simt bine. Sunt pregătit, echipa este pregătită. Abia așteptăm să jucăm aici. Mai ales eu, care m-am simțit bine aici. Abia aștept să joc aici alături de U Cluj, în acest tricou, un meci atât de important. Știm că putem și vrem să câștigăm, acesta este obiectivul. Pregătim jocul, mai avem ziua de astăzi și ziua de mâine și vom vedea ce se va întâmpla.

Cu siguranță ne putem îmbunătăți la multe capitole: fizic și mental, jocul colectiv. Dar muncim din greu, zilnic, pentru a găsi cele mai bune soluții pe teren, pentru a începe fiecare meci la 100%. Respectăm fiecare echipă care ne iese în cale, dar știm ce echipă suntem noi.

Sper ca stadionul să ne poarte noroc. Ne simțim bine, putem câștiga și probabil să jucăm următorul meci acasă, în adevărata noastră casă”.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.