Cei de la FCSB s-au apărat extrem de slab la faza din care Shkendija a egalat pe Arena Națională, în meciul care i-a eliminat pe bucureșteni din preliminariile Ligii Campionilor (1-2). Toți cei 11 jucători erau în propriul careu!
FCSB începuse meciul bine și a avut mai multe faze de poartă. Ba mai mult, a reușit să deschidă scorul prin Cisotti (28), care fusese servit perfect de Bîrligea.
FCSB era cu toată echipa în propriul careu la care Shkendija a egalat
FCSB, cu toată echipa în careu la golul marcat de ShkendijaTotul ducea la gândul că FCSB nu are cum să piardă calificarea. Momentul care i-a pus „frână” campioanei a avut loc 5 minute mai târziu, la un corner.
Executantul nord-macedonenilor a trimis în careu, roș-albaștrii nu au reușit să respingă, iar balonul a ajuns la Ramadani, care a tras puternic. Ghinionul a făcut ca mingea, care ar fi trecut pe lângă poartă, să îl lovească pe Miculescu.
Momentul în care mingea l-a lovit pe David MiculescuBalonul a căzut în față, Bîrligea nu a reacționat în timp util, iar Latifi, aflat la pământ, a băgat mingea în poartă.
Surprinzător este faptul că FCSB, foarte bună la fazele fixe în sezonul trecut, a luat gol la un corner la care s-a apărat cu absolut toată echipa. Niciunul dintre fotbaliști nu fusese lăsat în afara propriului careu.
Totul s-a terminat pentru FCSB în minutul 87, când Krstevski l-a învins pe Târnovanu cu un șut deviat.
Rușine! E mare rușine! Bă, să te bată de două ori în cupele europene o echipă de Divizia C! Să te bată o dată este accident, dar de două ori? Este cea mai mare rușine de până acum a fotbalului românesc!
N-a mai existat niciuna așa. Ce Karagandy, mă? Ăștia-s de Divizia C! Ne-a bătut o echipă de Divizia C!
Este cea mai mare rușine a fotbalului românesc din toate timpurile! Pentru că este prea slabă echipa asta, Shkendija asta. Echipă slabă ca asta n-a mai existat!
- Gigi Becali, patron FCSB
{{text}}