Formația kosovară Drita, viitoarea adversară a celor de la FCSB, din turul al treilea preliminar din Europa League, a anunțat un transfer nou, cu doar câteva zile înaintea venirii la București, pentru meciul contra campioanei României.
Astfel, Drita l-a legitimat pe Kristal Abazaj (29 de ani), extremă dreaptă, prezentată cu multe laude la echipa kosovară.
FCSB - Drita, în manșa tur din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, se joacă joi seara, 7 august, de la ora 21:30, pe Arena Națională. Meciul va fi transmis în format liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe PRO TV
Abazaj este internațional albanez cu două selecții în națională și a semnat un contract valabil pe două sezoane cu viitoarea adversară a celor de la FCSB. Ultima dată, înainte de a-și pune semnătura pe contractul cu gruparea kosovară, a evoluat în liga a doua turcă, la Ankara Keciorengucu.
OFICIAL. Kristal Abazaj este noul jucător de la Drita
Kristal Abazaj, noul jucător de la Drita / foto: FacebookKristal Abazaj, un diamant gata să strălucească pe teren. Suntem bucuroși să anunțăm sosirea în compartimentul ofensiv a unui fotbalist experimentat și cu multă calitate.
După multă muncă din partea directorului nostru sportiv Valon Zymberi a reușit să îl convingă pe Kristal să ni se alăture
Abazaj a semnat un contract pe doi ani. Se așteaptă ca el să fie o armă puternică pentru antrenorul Ramadani. Îți urăm bun venit, Kristal!
- comunicat Drita
În sezonul precedent, Kristal Abazaj a adunat 16 meciuri în Turcia și a marcat un gol. A semnat cu Drita acum din postura de jucător liber de contract.
250.000 de euroeste cota de piață a lui Kristal Abazaj, potrivit Transfermarkt
Drita, viitoarea adversară a celor de la FCSB, este al doilea cel mai de succes club din istoria campionatului kosovar, cu 4 titluri: 2003, 2018, 2020 și 2024.
{{text}}