Manchester United l-a prezentat pe Benjamin Sesko, 22 de ani, atacant cumpărat cu 76,5 milioane de euro de la RB Leipzig. Slovenul a explicat de ce a preferat „Old Trafford”, deși Newcastle, formație calificată în Champions League, i-a oferit un pachet salarial mai bun.
Benjamin Sesko a fost prezentat oficial ca nou jucător al lui Manchester United. Suma de transfer poate ajunge la 85 de milioane de euro dacă vor fi activate anumite clauze de performanță.
În fața presei, internaționalul sloven în vârstă de 22 de ani nu și-a ascuns entuziasmul, explicând de ce a ales transferul pe „Old Trafford”.
Benjamin Sesko, prezentat de Manchester United
„Istoria lui Manchester United este evident una specială, dar ceea ce mă entuziasmează cu adevărat este viitorul. Când am discutat despre proiect, a fost clar că totul este pregătit pentru ca această echipă să continue să crească și să revină curând în lupta pentru cele mai importante trofee.
De când am ajuns, am simțit energia pozitivă și atmosfera familială pe care clubul a creat-o. Este în mod clar locul perfect pentru a atinge potențialul maxim și pentru a-mi îndeplini toate ambițiile”, a afirmat Sesko, citat de abola.pt.
Internaționalul sloven l-a menționat și pe Ruben Amorim, cel care-l va antrena în această nouă aventură:
„Abia aștept să încep să învăț de la Ruben și să mă înțeleg cu colegii mei pentru a obține succesul de care știm cu toții că suntem capabili împreună”.
Atacantul a transmis un mesaj și pe rețelele sociale: „Când ești mic, visezi la lucruri mărețe. Ne imaginăm momente, stadioane și tricouri pe care sperăm să le avem într-o zi. Astăzi, îmi îndeplinesc acest vis. Sunt mândru să fiu un «diavol roșu». Hai, Manchester United!”.
Sesko a marcat 39 de goluri și a oferit 8 pase decisive în 87 de meciuri la RB Leipzig. În sezonul trecut, a înscris 21 de goluri în toate competițiile, 13 în Bundesliga.
{{text}}