Sporturi   •   Tenis   •   MĂRTURIE

Lupta unui dublu campion la Roland Garros cu bătrânețea: „Durerea nu mă lasă să mă mișc. Sunt ca un vierme”

Nicola Pietrangeli, alături de Fabio Fognini/Foto: Getty Images

Articol de David Istrate   —  luni, 11 august 2025

Nicola Pietrangeli (91 de ani), unul dintre cei mai buni tenismeni italieni din istorie, a dezvăluit, într-un interviu, provocările cu care se confruntă la vârsta înaintată pe care o are, descriind în tușe cenușii bătrânețea.

Originar din Tunis, Nicola Pietrangeli a avut o carieră în tenis de 20 de ani, reușind să cucerească 44 de titluri la simplu. El a ajuns până pe locul 3 mondial și, în 1959 și 1960, a cucerit Roland Garros.

Nicola Pietrangeli, epuizat de durere: „Prietenii mei mă sună să jucăm cărți, dar trebuie să mă odihnesc”

Ajuns la aproape 92 de ani, Pietrangeli este țintuit la pat din cauza vârstei sale. Cu toate acestea, fostul tenismen a acceptat să vorbească despre viața sa, oferind o mărturie cutremurătoare.


Asta e viața: dureroasă și plictisitoare. Mintea mea zboară un pic. Pot să îmi amintesc lucruri pe care le-am făcut acum 50 de ani, dar nu pe cele pe care le-am făcut alaltăieri. Am impresia că într-o zi nu va mai funcționa pentru mine.

Probabil că sunt pedepsit pentru că am făcut ceva greșit de-a lungul vieții mele. Zilele sunt lungi. Foarte lungi. Slavă Domnului că dorm, asta ajută.

Îmi doresc o zi fără durere. Această durere de care sufăr nu mă lasă să mă mișc. Au încercat totul. Prietenii mei mă sună să jucăm cărți, dar trebuie să mă odihnesc. Chiar dacă petrec toată ziua în pat, nu am nicio zi de pauză din cauza acestei dureri. Așa cum copiii mei obișnuiau să spună, am învins cancerul, dar nu vârsta înaintată.

Sunt obosit. Obosit de a fi obosit. Nu știu ce se va întâmpla cu mine în 2 săptămâni. Nimic nu se va schimba. Sunt ca un vierme

- Nicola Pietrangeli, citat de Punto de Break

Pe lângă situația complicată în care se află, fiul lui Pietrangeli a decedat recent, după o luptă cu boala.

„Sunt unii care se aruncă pe jos și disperă. Eu nu. Îl văd ca și cum ar fi aici. Îmi amintesc de el suferind. Era bolnav. Nu s-ar fi ridicat din pat. A suferit grozav. Soția lui, Carola, a fost o sfântă. A fost foarte bună. Acum ea și micul Nicola locuiesc cu o mătușă”, a spus italianul despre moartea fiului său.

Nicola Pietrangeli la Wimbledon/Foto: Getty Images

Nicola Pietrangeli, sunat de președintele Italiei: „M-am făcut de rușine!”

Cu toate acesea, Pietrangeli și-a păstrat simțul umorului și a povestit cum a fost sunat de Sergio Mattarella, președintele Italiei.

„Cel mai incredibil episod a fost un apel telefonic. Telefonul a sunat, dar chiar atunci tușeam foarte mult. În cele din urmă, am răspuns, dar tușeam și nu puteam să înțeleg persoana care vorbea. Așa că am continuat să spun: Cine ești? Cine ești? Pentru că pe partea cealaltă era o voce care aproape șoptea. În sfârșit am auzit: Sunt Sergio Mattarella. M-am făcut de rușine! Nu m-am oprit din a-i prezenta scuze secretarei sale apoi”, a detaliat, amuzat, dublul câștigător de la Roland Garros, conform supertennis.tv.

În finalul interviului, Pietrangeli a fost întrebat ce informații îi dau doctorii:

„Tot ce îmi spun au un cost. Dar nu sunt atât de bogat ca Sinner... glumesc, pentru că pot vedea că deja vor începe un nou scandal.”

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.