Fotbal   •   Liga 2   •   ACCIDENTARE

Moment rar în fotbal! Antrenorul din Liga 2 s-a „rupt” în timpul meciului: „Faceți schimbare”

+22 Foto
Tony da Silva, antrenorul lui Poli Iași, s-a accidentat la meciul cu Bacău. FOTO: captură Prima Sport

Articol de Ovidiu Minea, Romeo Ene   —  marți, 12 august 2025

Scene tragicomice în Liga 2, la meciul dintre FC Bacău și Poli Iași, ultimul al etapei 2. În minutul 61, Tony da Silva (44 de ani), antrenorul ieșenilor, a acuzat o accidentare și a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Ce s-a întâmplat? Portughezul revenit în această vară în fotbalul românesc a încercat să prindă o minge venită din teren cu mâna, s-a dezechilibrat și a căzut.

Acesta a căzut greșit și a avut nevoie de îngrijiri medicale.

+22 Foto
Tony da Silva s-a accidentat în FC Bacău - Poli Iași. FOTO: captură Prima Sport

FOTO. Tony da Silva, antrenorul lui Poli Iași, s-a accidentat la meciul cu Bacău

Portughezul s-a ținut de gleznă, semn că ar putea fi vorba de o entorsă. Spectatorii din Bacău au remarcat momentul și au făcut haz de necaz: „Faceți schimbare!”, au strigat aceștia.

În cele din urmă, tehnicianul s-a așezat pe bancă și a făcut semn că totul e în regulă. La un minut de la incident a făcut și o modificare în echipa lui. Alexandru Hrib a fost înlocuit cu Tudor Pojar.

Ieșenii au deschis scorul în minutul 42, prin Dragoș Iancu, fostul jucător al lui Hermannstadt din sezoanele trecute.


Bucuria n-a durat mult, întrucât Georgian Albu le-a adus egalarea băcăuanilor chiar înaintea pauzei.

  • Tony a mai lucrat la Iași, pe finalul sezonului 2023-2024 și în primele opt runde ale stagiunii precedente.

  • Poli Iași a retrogradat în Liga 2 în urma barajului pierdut cu scorul de 1-2 la general contra celor de la Metaloglobus. Vasile Miriuță s-a aflat pe banca formației din Copou la partidele de baraj.

  • FC Bacău a promovat în Liga 2 după ce a câștigat barajul cu Unirea Braniștea.

Toate biletele scoase la vânzare de băcăuani au fost achiziționate. La acest meci, primul pentru FC Bacău la nivelul ligii secunde, au asistat 1.500 de oameni, cât reprezintă capacitatea terenului principal din baza sportivă de la Ruși-Ciutea.

Clasamentul la zi din Liga 2

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.