International   •   Campionate   •   INCIDENT

Incredibil! Conflict armat la Stockholm, poliția investighează o legătură cu transferul lui Gyokeres

Victor Gyokeres, în tricoul lui Arsenal / Foto: Imago

Articol de Aurelian Botezatu   —  joi, 14 august 2025

Poliția investighează de ce au fost trase două focuri de  armă la locuința unei rude a impresarului lui Viktor Gyokeres din Huddinge, lângă Stockholm.

Transferul lui Viktor Gyokeres de la Sporting Lisabona la Arsenal a intrat în vizorul poliției suedeze. Una dintre rudele impresarului atacantului suedez s-ar fi lăudat că a primit o parte din suma de transfer, cifrată la 64 de milioane de lire sterline (74,2 de milioane de euro), și prompt a devenit ținta a două focuri de armă la Huddinge, o suburbie a capitalei Stockholm.

Președintele lui Sporting s-a plâns că a fost insultat și șantajat

Aducerea lui Viktor Gyokeres de la Sporting a costat-o pe Arsenal, pe lângă acești foarte mulți bani, și mulți nervi. Reprezentanții jucătorului au susținut că clubul a cerut mai mulți bani decât suma pentru care se înțeleseseră anul trecut cu acesta, astfel că Gyokeres a intrat în grevă ca să-și forțeze plecarea. Mai mult, a renunțat chiar la o parte din salariu pentru ca „tunarii” să poată plusa.


De partea cealaltă, în cursul negocierilor, președintele lui Sporting, Frederico Varandas, avertiza că „șantajul și insultele nu ne vor convinge să-l vindem pe Gyokeres sub prețul corect. Tot ceea ce am promis anul trecut a fost că nu vom pretinde să ni se achite clauza de 100 de milioane de euro. Niciun jucător de 27 de ani n-a plecat vreodată din Portugalia în schimbul a 100 de milioane”.

Agentul a cărui rudă a fost ținta gloanțelor: „N-au legătură cu mine sau cu fotbalul”

Potrivit tabloidului The Sun, se pare că aceia care l-au șantajat și insultat pe Varandas ar fi infractori puși de agenții jucătorului să o facă, iar acum e posibil să-și ceară partea prin forța armelor.

Din păcate, este o industrie foarte vulnerabilă în care se întâmplă astfel de lucruri”, a comentat agentul a cărui rudă a fost ținta atentatului de la Huddinge. Dar a asigurat totodată că „aceste împușcături nu au nicio legătură cu mine sau cu fotbalul”.


Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.