Ralf Schumacher, fostul pilot de Formula 1, a vorbit despre situația actuală a celor de la Red Bull. Acesta consideră că echipa se zbate în mediocritate, iar abia în 2-3 ani lucrurile se vor redresa la team-ul austriac.
Ralf a remarcat că performanța actuală a Red Bull este „mediocră”, dar a recunoscut că eforturile lui Laurent Mekies dau deja rezultate pozitive. Francezul a venit în locul lui Christian Horner, demis în iulie, care a condus echipa din 2005.
Ralf Schumacher despre Red Bull: „Pot învăța câte ceva de la Racing Bulls”
Performanța Red Bull în ultimele 18 luni s-a deteriorat și, deși Max Verstappen a câștigat anul trecut al patrulea său titlu mondial consecutiv, echipa a continuat să rămână în urmă, la care s-au adăugat și scandalurile personale ale lui Horner, care i-au pecetluit soarta.
„Mekies ne readuce la vechiul Red Bull - accesibil, uman, deschis, nu mai există lupta pentru putere care se desfășura în culise”, a explicat Ralf pentru ziarul Bild, citat de sportal.bg. „Dar vor mai fi necesari doi-trei ani pentru ca echipa să revină la nivelul său obișnuit. Acum, Red Bull este blocată în mediocritate", a completat fostul pilot de Formula 1.
Ralf a sugerat că Red Bull ar putea învăța câteva lucruri de la echipa satelit, Racing Bulls, în special în ceea ce privește ideile implementate în mașină și posibilitățile de echilibrare a acesteia.
„Mașina Racing Bulls este stabilă și se descurcă în orice condiții", a adăugat Schumacher. „Echipa se descurcă excelent. Același lucru este valabil și pentru piloți, este o echipă deschisă și prietenoasă, cu un lider bun. Cei de la Red Bull pot învăța câte ceva de la ei", a completat Ralf Schumacher.
Clasamentul Formulei 1 la piloți în acest moment
Oscar Piastri - 284 puncte
Lando Norris - 275
Max Verstappen - 187
George Russell - 172
Charles Leclerc - 151
Lewis Hamilton - 109
Kimi Antonelli - 64
Alexander Albon - 54
Nico Hulkenberg - 37
Esteban Ocon - 27
Fernando Alonso - 26
Isack Hadjar - 22
Lance Stroll - 20
Pierre Gasly - 20
Liam Lawson - 20
Carlos Sainz - 16
Gabriel Bortoleto - 14
Yuki Tsunoda - 10
Oliver Bearman - 8
Franco Colapinto - 0
Jack Doohan - 0
Clasamentul pe echipe în acest moment
McLaren - 559 puncte
Ferrari - 260
Mercedes - 236
Red Bull - 194
Williams - 70
Aston Martin - 52
Stake - 51
Racing Bulls - 45
Haas - 35
Alpine - 20
{{text}}