Fotbal   •   Liga 1   •   RAPID

Faceți cunoștință cu Marian Aioani 2.0 » Cum a redevenit portarul Rapidului prima opțiune între buturi

Marian Aioani a revenit printre titularii Rapidului după două luni foarte dificile. Foto: Imago

Articol de George Nistor   —  sâmbătă, 30 august 2025

Marian Aioani (25 de ani) a debutat în Superliga 2025-2026 abia în etapa a 8-a, după două luni în care staff-ul tehnic al Rapidului l-a supus unui program de îmbunătățire a jocului de picior, aspect foarte important în planul tactic al lui Costel Gâlcă.

Prima opțiune în stagiunea precedentă, portarul a fost trecut rezervă după cantonamentul din Slovenia, Franz Stolz luându-i locul. A reapărut între buturi în partida de ieri, cu UTA, în care giuleștenii au învins cu 2-0, ca urmare a unei prestații consistente a echipei.

Și evoluția lui Aioani a fost în parametrii ceruți, astfel că are toate șansele să rămână titular în rundele ce urmează.

Marian Aioani, obligat să-și îmbunătățească jocul de picior


În noua viziune a Rapidului, pe care încearcă să o implementeze Costel Gâlcă, jocul de picior al portarului este esențial. Se poate observa și din construcția de jos pe care antrenorul o propune, cu precădere în meciurile de pe teren propriu.

La acest capitol, Franz Stolz a demonstrat o siguranță mai mare în a pasa, atât scurt, cât și în degajări. În ultimele săptămâni, austriacul împrumutat de la Genoa a fost dat exemplu de către antrenorul cu portarii Dumitru Hotoboc, atât lui Marian Aioani, cât și mai tânărului Adrian Briciu (18 ani).

Pentru cei trei au urmat ședințe de pregătire în care exercițiile de stimulare a reflexelor și săriturile au trecut în plan secund, inclusiv la încălzirea de dinaintea meciurilor, iar rezultatele nu au întârziat să apară.

Marian Aioani este la al doilea său sezon în tricoul Rapidului. Foto: Imago

1 milion de euroeste cota de piață a lui Marian Aioani potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.com

Efectele se văd: a pasat scurt de trei ori mai mult în meciul revenirii

În meciul cu UTA, Aioani a pasat aproape triplu față de media partidelor în care a fost utilizat în stagiunea trecută, apropiindu-se astfel de cifrele lui Stolz.

Goalkeeper-ul aflat de un an și jumătate în Giulești a contribuit din plin la deschiderea jocului, prin a cere mingea în momentele în care fundașii căutau să se poziționeze pe faza de construcție.

În plus, a încercat să paseze scurt fără să-și expună colegii din defensivă, iar când soluțiile au fost limitate nu a ezitat să trimită lung, spre flancuri. A reușit astfel să-i „servească” peste propria treime pe Dobre, Baroan și Braun.

În apărare, s-a conectat cel mai des cu Kramer (15 pase reușite), Hromada (3) și Ciobotariu (2). A bifat, astfel, un procent de reușită al paselor de 92%.

Statistica cu adevărat formidabilă, în cazul său, este cea referitoare la totalul paselor scurte realizate: 23 la număr, de trei ori mai mult decât media per meci a sezonului trecut - 8,37, ceea ce denotă o corecție în teama de a pasa. Toate cele 23 au avut o acuratețe de 100%.

Am spus întotdeauna că jucătorii care intră trebuie să aducă un plus, Aioani a adus azi un plus, a contribuit la multe faze ofensiv. Toată echipa a avut o atitudine foarte bună, o echipă foarte organizată și, dacă nu făceam un meci bun, era greu să îi învingem.

- Costel Gâlcă, antrenor Rapid

Cifrele lui Marian Aioani în Rapid - UTA

Parametru

Indice

Minute jucate

96

Goluri încasate

0

Șuturi primite

1

Pase/reușite

37/34 (92%)

Pase scurte/reușite

23/23 (100%)

Centrări primite

9

Salvări reflex

1

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.