Sporturi   •   Handbal   •   DECIZIE

Cine vine să salveze naționala de handbal feminin a României?

Florentin Pera / foto: Imago

Articol de Costi Prună   —  vineri, 26 septembrie 2025

Handbalul românesc a fost zguduit ieri de demisia celor doi antrenori de la naționala feminină, Florentin Pera și Bogdan Burcea, națională care va participa în luna noiembrie la Campionatul Mondial.

Visul american!

Florentin Pera și Bogdan Burcea au fost numiți la națională în 2022 și în cei 3 ani cu ei pe bancă, România nu a reușit să iasă din anonimat.

Cu două participări la EURO și una la Mondiale, senioarele României s-au clasat pe locurile 12, 11, 12, dar obiectivul principal al formației era calificarea la JO 2028 Los Angeles.


Un trio renumit: Tadici, Pera, Burcea!

Pera și Burcea sunt considerați în handbalul românesc „discipolii” antrenorului emerit Gheorghe Tadici, cel care i-a avut secunzi la lotul național.

Legătura dintre cei 3 a fost pregnantă și în campionatul național, la echipele de club unde au activat. „Legenda” spune că, cei 3 s-au ajutat deseori prin strategiile făcute în detrimentul adversarilor care nu „găseau” locuri libere în cantonamentul de la Cheile Grădiștei.

În timp, Pera și Burcea și-au creat cariere solide, ambii reușind rezultate excelente la formațiile de club, iar destinul i-a adus în aceeași „barcă”, visând să ancoreze în portul din Los Angeles în 2028.


Rezultate intermediare slabe!

În drumul anevoios către JO Los Angeles 2028, „barca tricoloră” a luat apă multă pe traseul intermediar de la Europene și Mondiale. 11 și 12 „galoane” la turneele finale, pentru a se obișnui cu unitățile de măsură din SUA.

După ce în primăvară, comandantul „bărcii”, Florentin Pera nu s-a supus „ordinului” venit de la comandamentul din Floreasca, prin care „comandantul suprem”, Constantin Din, îi cerea demisia „fără drept de pensionare”, barca tricoloră părea că a găsit apele line pentru acest final de an. Solda lunară de aproximativ 5500 de „arginți europeni”, probabil a cântărit și ea la neexecutarea ordinului.

Barcă versus cuirasat!

Navigând lent (ca și jocul echipei) spre celebrul port olandez din Rotterdam, unde trebuia să ajungă în 26 noiembrie, barca lui Pera și Burcea a dat peste cuirasatul de clasă mondială numit Franța. A fost un nou moment al adevărului pentru „mateloții” din echipajul românesc, și nici apa rece nu a mai putut să îmbete pe cineva. Echipajul românesc a ratat șansa de a promova din barcă în yacht, iar mateloții au rămas să se chinuie la vâsle.

După ciocnirea cu cuirasatul francez, „comandantul” Pera și „secundul” Burcea au fost chemați la raport în „Floreasca”, de către „comandantul suprem” , Constantin Din.

Discuția din „Floreasca”!

„Iscoadele” GSP au confirmat că după această discuție, Florentin Pera și Bogdan Burcea au hotărât să-i lase fără busolă și hărți pe mateloți și pe strategii din Floreasca. Cei doi și-au folosit colacul de salvare și au sărit din barca plină de apă a naționalei feminine, care se îndreaptă spre naufragiu.

„Trădare” au spus oamenii din „Floreasca”, după ce Pera și Burcea au abandonat primii „barca României”.

„Am plecat când am vrut eu!”, și-o fi spus Pera.

Rămas singur, în bătaia vântului handbalistic, comandantul suprem al FRH, Constantin Din, a lansat ieri prin GSM un SOS disperat.

Cine vine să salveze naționala feminină a României?

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.