Cap în nori!

Articol de Cătălin Gheorghiu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

“Cîinii” au încheiat amicalele din Germania cu coada între picioare, fiind învinşi de o formaţie de liga a treia.

Dinamo a terminat înfrîntă stagiul din Germania, je­nant!, pierzînd aseară în fa­ţa unei echipe de liga a treia! Pe fondul oboselii din tabăra roş-albilor şi a permutărilor din echipă, Kickers Offenbach a administrat o corecţie severă elevilor lui Rednic, cîştigînd cu 2-0 prin golurile înscrise de doi fotbalişti semia­no­nimi, în minutele 67 şi 78, care au profitat de erorile puerile ale apărării roş-albilor. Sub privirile lui Ianis Zicu, venit de la Stut­tgart, unde urmează un pro­gram special de recuperare, “cîinii” au deţinut controlul balonului în pri­ma repriză, dar fără a-şi crea ocazii mari de a puncta. Dăn­ciu­lescu şi Bratu nu s-au mişcat rău, însă n-au fost eficienţi.

A fost ultima partidă de ve­rificare a dinamoviştilor în Ger­ma­nia, primele două fiind victorii, 1-0 cu Braunschweig (liga a treia) şi 6-0 cu Dudenhofen (liga a 6-a). Azi şi mîine vor fi doar antrenamente, iar roş-albii se întorc luni la Bucureşti.

Dinamo - Offenbach 0-2 (0-0)
Dinamo - prima repriză: Dolha - Blay, L. Goian, Izvoranu, Pulhac - Torje, Ropotan, Boştină, I. Iordache - Dănciulescu, Bratu
Dinamo - repriza secundă: Romanovs - Homei, L. Goian, Diabate, Pulhac - A. Cristea, Ropotan (75 Bucşă), Alexe, Thiago - Miranda, Dănciulescu (65 Damaschin).