Leon Marchand (23 de ani) a fost al nouălea în seriile probei de 200 m liber în prima etapă a Cupei Mondiale, desfășurată în bazin scurt, la Carmel (Indiana).
Leon Marchand a încercat probe pe care nu le introduce de obicei în programul său. În cadrul primei etape de Cupă Mondială în bazin scurt de la Carmel (Indiana), francezul era înscris în șapte probe, dar a rămas cu cinci, renunțând la 100 m mixt și la 100 m liber.
Înotătorul din Hexagon a debutat vineri cu 400 m liber și 200 m spate, clasându-se al treilea în prima, după ce a înotat în seriile lente. La 200 m spate, a fost al doilea după Hubert Kos și a renunțat la 100 m mixt.
Sâmbătă avea două probe pe lista sa, 200 m mixt și 100 m liber. A luat startul doar în prima, iar în finală a fost învins de americanul Shaine Casas cu 0,30 de secunde. Casas este partenerul său de antrenament la Universitatea din Texas, unde îl au ca îndrumător pe Bob Bowman.
Sâmbătă noaptea, podiumul de la 100 m liber a fost ocupat de Jack Alexy (45,32), de Chris Giuliano (46,00) și de Kal i Winkler (46,11).
Leon Marchand, al treilea în seria sa la 200 m liber
Duminică, cvadruplul campion olimpic a luat startul în serii la 200 m liber. Francezul a înotat în seria a șasea și a înregistrat un timp de 1:43,48. A condus o parte din cursă, însă a fost depășit de Chris Giuliano (1:42,41) și de Kamil Sieradzki (1:42,85). Timpul înregistrat nu i-a fost de ajuns pentru calificarea în finală, el fiind al nouălea după consumarea celor opt serii.
Cel mai bun timp al francezului în această probă este 1:40,91, înregistrat în 2024, în etapa de Cupă Mondială de la Singapore.
Francezul a fost depășit de Luke Hobson (1:41,84), campionul mondial din 2024 de la Budapesta, Matt Richards (1:42,27), Chris Giuliano, Jack Alexy (1:42,66), Kamil Sieradzki, Grant House (1:42,90), Charlie Hawke (1:43,01) și Kieran Smith (1:43,17).
Campion la Paris la 200 m bras, 200 m fluture, 200 m mixt și 400 m mixt, Leon Marchand mai are în programul de la Carmel finala de la 200 m bras, care va avea loc în această noapte și unde s-a calificat cu al optulea timp.
Câștigător al seriei Cupei Mondiale în 2024, Leon Marchand nu va mai evolua și în celelalte două etape ale competiției, Westmont și Toronto, el încheindu-și la Carmel evoluția în sezonul de bazin scurt. După cum a dezvăluit Bob Bowman, antrenorul său, înotătorul din Hexagon va merge în perioada următoare într-un cantonament la altitudine de 27 de zile în Colorado Springs.
{{text}}