Fotbal   •   Nationala   •   ROMÂNIA

Ilie Dumitrescu a numit cel mai important om al României din victoria cu Austria: „Trage echipa după el”

+20 Foto
Ilie Dumitrescu

Articol de Alexandru Stanciu   —  luni, 13 octombrie 2025

Ilie Dumitrescu (56 de ani) a remarcat jocul foarte bun prestat de echipa națională a României, în victoria cu Austria de pe teren propriu, scor 1-0. Fostul internațional l-a lăudat în special pe căpitanul desemnat de Mircea Lucescu (80 de ani) la acest meci, Ianis Hagi (26 de ani).

Fostul atacant de la Tottenham și Sevilla consideră că absența din ultima perioadă a lui Ianis a cântărit foarte mult pentru echipa națională, care venea după o serie de rezultate slabe.

Ianis Hagi i-a pasat decisiv lui Virgil Ghiță la golul decisiv reușit în prelungiri. „Prințul” a revenit la naționala României, după ce a început să impresioneze la noua sa echipă, Alanyaspor.

Ilie Dumitrescu l-a remarcat pe Ianis Hagi după victoria obținută de România cu Austria: „Are soluția înainte să vină mingea la el”


„La Austria au fost câțiva jucători care nu au existat. Laimer joacă la Bayern, este un jucător polivalent, însă a fost blocat și nu i-a putut pune în valoare pe cei din față.

Marius Marin și Vlad Dragomir au făcut un joc exact. Au recuperat, au fost agresivi, au avut determinare. Am fost peste austrieci ca atitudine. Au câștigat duelurile unu la unu.

Mai e o chestie. În momentul în care am intrat în posesie am văzut lideri. Rațiu, care îți dă liniște când intră în posesie. Vlad Dragomir, Marius Marin, a excelat și Ianis Hagi.

Mihăilă a provocat dezechilibru. La fel și Dennis Man, nu și-a asumat foarte multe, dar a fost foarte implicat, a fost activ. Ca dovadă, posesia în prima repriză a fost de 50-50. Iar Bîrligea este într-adevăr un jucător... m-am gândit înainte de meci că va juca cu Bîrligea. El dă tonul la pressing, este agresiv, a recuperat foarte mult.


Revenind la căpitanul Ianis Hagi, are maturitate. Are soluția înainte să vină mingea la el. Văd un jucător care trage echipa după el. Ce a lipsit în ultima vreme la echipa națională a fost prezența lui.

Peste Ionuț Radu au trecut câțiva ani, era un lider în vestiar la U21. Acum are experiență, maturitate, joacă la un nivel mare. Per total, a fost cel mai bun joc al echipei naționale pe teren propriu din ultimii ani, cred că și peste meciul cu Elveția.

Austriecii nu au avut o situație clară. Am scăpat și de complexul că orice echipă venea pe teren propriu, Bosnia, Canada, sau Austria, imediat făceau pressing pe ieșirile noastre din apărare pe construcție, aveam probleme. De data asta nu am avut probleme”, a declarat Ilie Dumitrescu, la emisiunea „Digi Sport Special”.

GALERIE FOTO. Imagini cu bucuria „tricolorilor” și a lui Mircea Lucescu

+20 Foto
Golul lui Virgil Ghiță i-a șocat pe austrieci / Foto: Imago
Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.