Fotbal   •   Liga 1   •   RAPID

Ce s-a întâmplat pe gazon, imediat după Rapid - Unirea Slobozia » Giuleștenii s-au „bucurat” cu trivialități la adresa lui Rădoi și a FCSB: gestul lui Costel Gâlcă a fost elocvent

+28 Foto
foto: Cristi Preda

Articol de Remus Dinu, Alexandru Stanciu   —  luni, 27 octombrie 2025

La finalul victoriei obținute de Rapid pe teren propriu cu Unirea Slobozia, scor 4-1, ultrașii Peluzei Nord din Giulești au „încins” derby-ul cu Universitatea Craiova, din ultima etapă a sezonului regulat, cu trivialități greu de reprodus la adresa oltenilor și a tehnicianului Mirel Rădoi.

Despărțite de doar 3 puncte în clasament, în favoarea echipei antrenate de Constantin Gâlcă, Universitatea Craiova și Rapid se vor duela pe „Ion Oblemenco”, duminică, 2 noiembrie, de la ora 20:30.

Ultrașii Rapidului, trivialități greu de reprodus la adresa lui Mirel Rădoi înaintea derby-ului cu Universitatea Craiova de pe „Ion Oblemenco”

Imediat după fluierul final al meciului cu Unirea Slobozia, suporterii Rapidului l-au înjurat dur pe Mirel Rădoi, tehnicianul următoarei adversare, Universitatea Craiova.


Mirel Rădoi, să-mi bag p*** în m****i tăi”, au scandat suporterii din Giulești.

După „recitalul” vulgar de la peluză, jucătorii și Gâlcă s-au îndreptat apoi spre Tribuna a II-a. Crezând că va fi aclamat, Gâlcă a ridicat mâinile spre cer pentru a-i saluta pe fanii din acea zonă. Numai că fanii pregăteau o altă porție de lozinci vulgare, de data aceasta îndreptate spre Steaua.

Gâlcă a retractat imediat și le-a făcut semn suporterilor de la Tribuna 2 că nu va lua parte la așa ceva.

Nici rivala Dinamo, învinsă de Rapid în etapa precedentă, scor 0-2, nu a scăpat de înjurăturile giuleștenilor, pe parcursul meciului cu Slobozia.


Înaintea meciului direct, din ultima etapă a turului sezonului regulat, Rapid se află pe locul 2, cu 31 de puncte, la egalitate cu FC Botoșani, și cu un avans de 3 puncte față de Universitatea Craiova.

De asemenea, giuleștenii au de partea lor și golaverajul, +15, spre deosebire de cel al oltenilor, +10.

Mirel Rădoi, fost căpitan al Stelei, pentru care a evoluat între 2000 și 2008, este o țintă constantă în Giulești.

Clasamentul la zi în Superliga

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.