Cristi Chivu (45 de ani), antrenorul lui Inter, a reacționat după ce următorul său adversar din Liga Campionilor, Diego Simeone (55 de ani) a declarat că nu e exclus ca în viitor să preia banca tehnică a „nerazzurrilor”.
Atletico Madrid - Inter, meci din etapa 5 a grupei Ligii Campionilor, se joacă miercuri, 26 noiembrie, de la ora 22:00. Meciul poate fi urmărit liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe Prima Sport 1 și Digi Sport 2.
Cristi Chivu, după ce Diego Simeone a mărturisit că ar vrea să antreneze Inter: „Nu mă simt inferior”
„Mă văd într-o zi antrenor la Inter, pe parcursul drumului meu”, a declarat „Cholo” Simeone în conferința de presă premergătoare meciului cu formația lui Cristi Chivu.
Tehnicianul român a reacționat la declarațiile argentinianului: „L-am admirat întotdeauna, atât profesional, cât și din punct de vedere al caracterului. L-am văzut recent, în amicalul din Libia, și m-am bucurat când am auzit cuvintele lui măgulitoare despre mine.
În ceea ce mă privește, am ceva experiență în fotbal și aș vrea să am o carieră precum a lui. Însă nu mă simt nici inferior, nici superior lui”, a spus Cristi Chivu, potrivit Gazzetta dello Sport.
Fost internațional argentinian cu 108 selecții în naționala mare, Diego Simeone a evoluat la Inter Milano în perioada 1997-1999.
Mijlocaș central de meserie, „Cholo” și-a început cariera la Velez Sarsfield, iar primul pas în Europa a fost la Pisa, în 1990. Au urmat două sezoane la Sevilla, iar apoi a venit transferul la Atletico Madrid, în 1994, unde a stat până în 1997, când a ajuns la Inter.
În 1999 argentinianul a ajuns la Lazio, iar în 2003 s-a întors la Atletico, pentru care a mai evoluat două sezoane. Cariera de jucător și-a încheiat-o în țara natală, la Racing Club, echipă la care și-a început și cariera de antrenor.
După aventurile la Estudiantes, River Plate, San Lorenzo, Catania și un nou mandat la Racing Club, Diego Simeone a preluat-o pe Atletico Madrid în 2011, alături de care a câștigat de două ori La Liga și de două ori Europa League.
În acest timp, Atletico a ajuns de două ori și în finala Ligii Campionilor, în 2014 și 2016, ambele pierdute în fața rivalei Real Madrid.
{{text}}