Liverpool a pierdut în fața lui PSV Eindhoven, la care Dennis Man a jucat 89 de minute, cu 4-1.
Pentru campioana en titre a Angliei, eșecul cu Eindhoven a fost al 9-lea suferit în ultimele 12 meciuri disputate în toate competițiile sezonului. Cea mai gravă criză din ultimii 72 de ani, mai precis din perioada noiembrie 1953 - ianuarie 1954.
Ultima oară, acum 72 de ani, Liverpool a retrogradat!
În acel sezon 1953 - 1954, Liverpool a retrogradat ultima oară din Premier League -amintește tabloidul The Sun, pentru a spori parcă și mai mult îngrijorarea fanilor unei echipe care nu reușește cu niciun chip să găsească luminița de la capătul tunelului.
Într-un asemenea moment, sare pe foc a pus și fostul mare jucător al „cormoranilor”, Steven Gerrard. Într-o intervenție la postul TNT Sports, după meci, fostul internațional englez, acum în vârstă de 45 de ani, a declarat: „Fiecare înfrângere, mai ales prin modul în care ai suferit-o, te apropie de criză.
Nu-mi place să folosesc acest cuvânt pentru că, în ceea ce mă privește, o criză e atunci când un club are nevoie de un an pentru a reveni în vârf și nu cred că Liverpool a ajuns în acel punct. Au încă jucători magnifici și majoritatea acestei echipe a câștigat campionatul. Cred că «criza» este prea un cuvânt prea puternic”.
Steven Gerrard: „Dacă antrenorul nu găsește răspunsuri și stabilitate în echipă, eșecurile vor continua”
Apoi, „Stevie G”, cum îi mai spun fanii, a comentat seria de eșecuri a echipei. „Nu există scuze pentru așa ceva la acest club de fotbal. Toată lumea știe asta. Nu poți nega că această echipă se chinuie enorm, se află într-o perioadă groaznică, încrederea este la un nivel minim istoric și continuă să sângereze.
Continuă să primească goluri, sunt ca o poartă deschisă și, dacă antrenorul nu găsește răspunsuri și stabilitate în echipă, eșecurile vor continua”, a concluzionat Steven Gerrard.
Dennis Man a primit nota 7: „A fost cel mai puțin eficace din atacul lui PSV Eindhoven”
Folosit 89 de minute împotriva lui Liverpool, Dennis Man a luat nota 7 în cotidianul Voetbal Primeur, cea mai mică din echipă, la egalitate cu portarul Matej Kovar, fundașul stânga Salah-Eddine și mijlocașii Joey Veerman și Ismael Saibari.
„A fost cel mai puțin eficace din atacul lui PSV, dar tot foarte bun. A arătat și pe Anfield că transferul lui a fost o alegere inspirată”, au scris olandezii.
{{text}}