Sporturi   •   Handbal   •   România - Japonia

Gestul de la imn! Ce au făcut fanii români din Rotterdam Ahoy în momentul solemn dedicat rivalei Japonia

+13 Foto
România - Japonia / FOTO: Ionuț Iordache (GSP.ro)

Articol de Ionuţ Iordache, Adrian Jitea   —  sâmbătă, 29 noiembrie 2025

Peste 2.000 de fani tricolori au susținut naționala de handbal feminin la meciul cu Japonia, al doilea al grupei A de la Campionatul Mondial de handbal feminin.

  • Reporterul Adrian Jitea și fotoreporterul Ionuț Iordache sunt la Rotterdam alături de naționala României și transmit toate informațiile și imaginile care contează

Naționala pregătită de Ovidiu Mihăilă s-a simțit ca acasă la Rotterdam. Fanii tricolori, în număr mult mai mare decât la disputa contra Croației, au ocupat locurile la terase cu mai bine de o oră înaintea meciului.

VIDEO. Imnul „Deșteaptă-te, române!” a răsunat la Rotterdam


Primul imn care a răsunat în Rotterdam Ahoy a fost cel al României. Handbalistele tricolore, cu un zâmbet larg pe față, au strigat cât le-au ținut plămânii. Cei 2.000 de fani le-au ținut isonul pentru un moment special.

Deosebită a fost și secvența care a urmat. Toți fanii români au rămas în picioare pentru imnul Japoniei. Niciun sunet nu s-a auzit, un moment de fair-play desăvârșit. La final, aplauze la scenă deschisă în cinstea adversarelor noastre.


Naționala asiatică a fost susținută la acest meci de aproximativ 20 de fani.

Atmosfera a continuat să fie una caldă și pe durata partidei. Tobele doamnei Angela Pop și galeria de 30 de oameni venită de la Vâlcea au dat tonul. Cei din jur s-au alăturat sărbătorii.

Clasamentul grupei A de la Campionatul Mondial de handbal feminin:

Națională

Puncte

Golaveraj

1. Danemarca

2

36-19

2. România

2

33-24

3. Croația

0

24-33

4. Japonia

0

19-36

Programul și rezultatele în grupa României:

  • 27 noiembrie » România – Croația 33-24
  • 27 noiembrie » Danemarca – Japonia 36-19
  • 29 noiembrie, ora 19:00 » România – Japonia
  • 29 noiembrie, ora 21:30 » Croația – Danemarca
  • 1 decembrie, ora 19:00 » Japonia – Croația
  • 1 decembrie, ora 21:30 » Danemarca - România

Lotul României pentru Campionatul Mondial:

  • Portari: Iulia Dumanska (Minaur), Bianca Curmenț (Corona Brașov), Elena Șerban (Dunărea Brăila)
  • Extreme dreapta: Sonia Seraficeanu (Gloria Bistrița), Mihaela Mihai (CSM București)
  • Inter dreapta: Alicia Gogîrlă (SCM Craiova)
  • Coordonatori: Rebeca Necula (Rm. Vâlcea), Alisia Boiciuc (Corona Brașov), Andreea Popa (Dunărea Brăila), Elena Roșu (Dunărea Brăila), Cristina Laslo (Gloria Bistrița)
  • Pivoți: Lorena Ostase (Gloria Bistrița), Sonia Vasiliu (Slatina), Asma Elghaoui (Rm. Vâlcea)
  • Interi stânga: Sorina Grozav (Corona Brașov), Maryia Skrobic (Rapid)
  • Extreme stânga: Gabriela Dumitrașcu (Corona Brașov), Eva Kerekes (Gloria Bistrița)
Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.