Fenerbahce și Galatasaray au încheiat la egalitate, 1-1, dar derby-ul la care a asistat și selecționerul Mircea Lucescu a fost marcat de incidente reprobabile.
Imediat după golul înscris de Leroy Sane în minutul 27, jucătorii lui Galatasaray au format o grămadă a bucuriei. Însă, dintr-o dată, ca scurtcircuitat, unul dintre jucătorii campioanei, Kazimcan Karatas (22 de ani), a căzut la pământ.
Kazimcan Karatas a fost lovit sub ochi cu o brichetă, în Fenerbahce - Galatasaray
Fundașul în vârstă de 22 de ani fusese lovit chiar sub ochi, din tribună, cu o brichetă. Meciul a fost întrerupt 5 minute pentru a i se acorda îngrijiri medicale, iar Karatas a continuat să joace cu un bandaj aplicat în zona lezată.
Altfel decât se întâmplase în 2008 la noi, într-un Rapid - Steaua, când oaspeții au părăsit terenul după un incident similar, petrecut în minutul 74 al derby-ului, iar arbitrul Alexandru Deaconu a abandonat meciul.
Kazimcan Karatas, scos pe targă în prelungiri
Incidentul de la Istanbul a avut urmări și în afara dreptunghiului verde. Sute de polițiști s-au poziționat ulterior în jurul terenului de joc pentru a-i proteja pe jucători. Meciul a rămas intens, Fenerbahçe a egalat, dar golul i-a fost anulat din cauza unui henț.
Kazimcan Karatas, scos pe targă de pe teren / Foto: Imago
Gazdele au continuat să atace – și i-au șocat pe campionii Turciei în prelungiri. Mai precis în minutul 90+5, când Duran i-a salvat Fenerului un punct: 1-1. Karatas avea să fie ghinionistul serii, accidentându-se din nou în final. După ce s-a lovit cap în cap cu Toreira, apărătorul a fost scos cu targa de pe teren, iar coechipierul său a continuat cu un bandaj mare la cap.
Au fost incidente și înaintea derby-ului. Jucătorii s-au îmbrâncit la încălzire
Derby-ul la care a asistat și selecționerul tricolorilor, Mircea Lucescu, dornic să-i vadă la lucru pe potențialii adversari din barajul pentru CM 2026, programat pe 26 martie, a fost marcat de incidente și înaintea fluierului de start.
Jucătorii Galatei au fost filmați foarte motivați, cum băteau cu mâinile în geamurile autocarului, chiar în momentul în care au ajuns la stadionul „Şükrü Saracoğlu”. Iar la încălzire, spiritele s-au încins, jucătorii s-au îmbrâncit, iar în altercație au fost implicați inclusiv componenți ai staff-urilor celor două echipe.
{{text}}