Sporturi   •   Baschet   •   ITALIA

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”

Fotografia de Polisportiva Casale care a pornit scandalul / Foto: Facebook

Articol de Tudor Belivacă   —  miercuri, 03 decembrie 2025

Un scor șocant s-a înregistrat la nivel juvenil, în campionatul regional U17 de baschet din Italia, categoria „silver”: Polisportiva Casale a învins Polisportiva Mogliano Veneto Bianco cu scorul de 210-3.

Scorul nu ar fi o surpriză, având în vedere că cei de la Mogliano au mai înregistrat înfrângeri cu scoruri uriașe: 157-13, 81-16 sau 118-10. Ceea ce a declanșat scandalul este faptul că echipa învingătoare a postat pe paginile de socializare o poză cu bucuria de după partidă.

Cei care au văzut postarea au intrat imediat în secțiunea de comentarii și au taxat gestul: „Exemplu prost de comportament sportiv. Ce învață copiii?”, „Îmi este greu să fiu mândru când văd așa ceva”, au fost câteva dintre reacțiile utlizatorilor de pe platforma Facebook.

Reacții împărțite după scorul șocant din campionatul de baschet U17 din Italia: „Să bage mâinile în buzunar și să nu mai joace?” / „E nevoie de bun-simț în astfel de situații”


Polemica stârnită în jurul acestui meci a fost comentată de părțile implicate. Antrenorul celor de la Mogliano a transmis faptul că scopul acestei echipe „nu este să câștige, dar să ofere șansa tuturor să facă sport”, închizând repede subiectul, conform publicației italiene La Stampa.

Alesandro Zorzi, președintele celor de la Polisportiva Casale, a transmis că nu consideră că este o lipsă de respect: „Eu vin de la rugby și am fost învățat faptul că respectul față de adversar este demonstrat prin a juca la potențialul maxim. Este mai umilitor să joci la potențial maxim și să câștigi la diferență mare sau să te oprești și să nu mai joci?

Federația Italiană de Rugby ar trebui să introducă o regulă prin care să permită arbitrului să oprească jocul dacă superioritatea este clară. Ce ar fi trebuit să facă băieții? Să bage mâinile în buzunar și să nu mai joace? Ar trebui să reconsiderăm înregistrarea echipelor de acest nivel în competiție dacă scorurile finale arată o diferență astronomică în fiecare weekend”

Președintele asociației locale de baschet, Fabio Coldebella, îl contrazice pe Alessandro Zorzi: „Care este scopul să continui dacă ți-ai atins obiectivul și cu o diferență mare? E nevoie de bun-simț în astfel de situații!”.


Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.