Fotbal   •   Liga 1   •   FCSB

FCSB a anunțat că Alibec va pleca, iar atacantul a numit clubul unde poate merge: „Normal că e o opțiune”

Denis Alibec // foto: Imago Images

Articol de Alexandru Tomuțiu   —  luni, 22 decembrie 2025

Denis Alibec (34 de ani, atacant), a fost în direct și a explicat care este situația lui la FCSB, chiar în ziua în care Mihai Stoica a anunțat că cel mai probabil acesta va părăsi echipa.

Mihai Stoica a anunțat imediat după victoria cu Rapid, 2-1, că plecarea lui Alibec în iarnă este foarte probabilă. Atacantul a zis că discuția privind o despărțire în iarnă încă nu a avut loc. A spus că există posibilitatea să meargă la Farul echipa cu care a luat titlul în 2023 și de la care a venit în vară.

Denis Alibec, despre plecarea de la FCSB: „Vom discuta săptămâna viitoare”

„Să vedem, încă nu am discutat nimic de plecare, am văzut și eu ce s-a scris în presă. Probabil săptămâna viitoare vom discuta. Pregătit nu sunt să joc, nu sunt sută la sută, dar îmi trebuie ceva meciuri în picioare și o să îmi revin.


Am tot auzit discuții de Rapid, nu știu ce o să fac. Acum depinde de mine. Am avut și ghinion, m-am accidentat în Supercupă, am stat două luni. Și când am revenit nu am fost în cea mai bună formă. Când am semnat mi-au spus că eu și Bîrligea o să jucăm un meci cu un meci. Bine, acum nu pot să...Sunt prieten cu Bîrligea.

Nu e neapărat o nepotrivire între mine și FCSB, dacă jucam bine și poate nu mă accidentam era altă situație. A fost decizia mea să mă întorc, nu regret, mergem înainte, nu avem ce să facem. Farul poate să fie o opțiune, normal, va fi mereu”, a spus Denis Alibec, la Digi Sport.

Denis Alibec: „Nu m-am operat fără să anunț clubul”

Cei de la FCSB au spus că Alibec s-a operat fără să anunțe reprezentanții clubului, iar atacantul a spus că a fost vorba doar despre o neînțelegere.


„Nu este adevărat că m-am operat fără să anunț. I-am anunțat pe cei de la club, numai că a fost o neînțelegere. Am vorbit ulterior cu MM și i-am explicat, a înțeles care a fost treaba. Era o urgență, asta am discutat și cu el. Nu aveam de unde să știu că o să mă operez. Am revenit prea târziu pentru ultimul meci”, a mai spus Alibec.

Vârful de atac a vorbit și despre relația cu Gigi Becali: „Nu neapărat că ne-am înțeles să nu fiu criticat de domnul Becali. I-am zis că dacă vrea să îmi reproșeze ceva sau nu îi convine ceva la mine să mă sune și să îmi spună mie direct.

Denis Alibec pleacă de la FCSB

Suntem destul de maturi să înțelegem. Cu siguranță mă așteptam să fie altfel, am venit cu gândul la echipa națională, de a crește în carieră, să joc în cupele europene”.

Alibec a jucat în acest sezon doar 13 partide, timp în care a marcat un gol și a oferit o pasă decisivă.

Un meci foarte greu cu Turcia, i-am urmărit și au echipă bună. Sperăm că băieții vor face un meci bun, vom avea nevoie și de noroc, să fim toți sută la sută. Farul poate să fie o opțiune, normal, va fi mereu.



- Denis Alibec

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.