Odată cu publicarea listelor de calificare pentru Australian Open 2026 se pot observa reveniri ale mai multor jucătoarelor, dar și cu câteva absențe importante. Două nume mari care care vor rata turneul din Australia sunt Victoria Azarenka și Bianca Andreescu.
Pe de altă parte, Sloane Stephens și Karolina Pliskova sunt două jucătoare importante care vor reveni la Australian Open.
Victoria Azarenka și Bianca Andreescu ratează Australian Open 2026
Victoria Azarenka, dublă campioană a Australian Open, nu se află pe lista de calificari, iar dacă nu va primi ultimul wildcard rămas, nu va juca la primul Grand Slam al anului.
Nu a mai jucat de la a treia rundă a US Open 2025, atunci când a pierdut în fața jucătoarei Jessica Pegula. Jucătoarea din Belarus a coborât de la a fi în top 20 pentru o lungă perioadă de timp până la a fi numărul 132 mondial, așa că ar trebui să se înscrie în calificări sau să primească wildcard-uri pentru a intra în turneele organizate anul viitor.
Azarenka este dublă campioană la Australian Open. Aceasta a câștigat trofeul în 2012 și 2013, fiind singurul turneu de Grand Slam din palmaresul ei.
Victoria Azarenka, alături de trofeul Australian Open câștigat în 2013 / Imago ImagesBianca Andreescu nu apare nici ea pe lista jucătoarelor înscrise în calificările turneului de la Melborune. Jucătoarea cu origini românești s-a confruntat cu numeroase accidentări de la câștigarea US Open în 2019 și este în prezent numărul 228 mondial.
Jucătoarea a publicat mai multe videoclipuri în care se antrenează pentru noul sezon, dar ar putea alege să joace la niveluri inferioare pentru a-și consolida clasamentul.
Bianca Andreescu la Australian Open / Imago ImagesStephens și Pliskova, reveniri la Melbourne
Fosta campioană a US Open, Sloane Stephens, care a încercat să revină în circuitul WTA la sfârșitul acestui sezon, va reveni după șapte luni de absență.
După aproape un an de zile în care a fost absentă de pe teren din cauza unei intervenții chirurgicale la genunchiul stâng, fostul lider mondial Karolina Pliskova revine la Australian Open.
Primul turneu de Grand Slam al anului are loc în perioada 12 ianuarie - 1 februarie, la Melborune, în Australia.
{{text}}