Marvelous Nakamba (31 de ani) a fost autorul unui henț stupid în meciul pierdut de Zimbabwe, națioanala condusă de românul Mario Marinică (61 de ani), 2-3 cu Africa de Sud, care a culminat cu eliminarea definitivă din Cupa Africii.
În minutul 81 al confruntării, mijlocașul lui Luton a respins cu mâna mingea din fața porții, deși șutul expediat de Mohau Nkota părea că nu este cadrat pe poartă. Arbitrul a acordat inițial corner, însă în urma consultării din camera VAR, Africa de Sud a primit lovitură de pedeapsă, transformată de Oswin Appollis, care a stabilit scorul final.
Siyabonga Ngezana, fundașul lui FCSB, a fost integralist la naționala Africii de Sud în toate cele 3 meciuri din grupa B a Cupei Africii.
Marvelous Nakamba, henț stupid în Zimbabwe - Africa de Sud
Zimbabwe a reușit să revină de două ori în meciul cu Africa de Sud, însă gafa lui Nakamba s-a dovedit a fi decisivă. Tshepang Moremi a deblocat tabela în minutul 7, după ce a fost servit ideal de către Lyle Foster, atacantul lui Burnley.
Egalitatea s-a restabilit în minutul 19, după reușita lui Tawanda Maswanhise, iar Africa de Sud a trecut din nou la conducere în minutul 50, după ce Foster și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj.
Autogolul lui Aubrey Modiba a readus din nou egalitatea, însă gestul lui Nakamba s-a dovedit a fi decisiv.
Mijlocașul a respins mingea cu mâna din fața porții, iar Africa de Sud a primit penalty-ul din care Oswin Appollis a adus victoria și totodată și calificarea din grupe. Zimbabwe, cu doar un punct obținut din 3 meciuri (1-1 cu Angola), a părăsit definitiv competiția.
Nakamba este unul dintre cei mai experimentați jucători din lotul avut la dispoziție de Mario Marinică. Mijlocașul a evoluat de-a lungul carierei la Nancy, Vitesse, Club Brugge, Aston Villa și Luton, bifând 4 sezoane în Premier League.
În vara anului 2019, Club Brugge îl ceda pe Nakamba la Aston Villa pentru suma de 12 milioane de euro.
{{text}}