Fotbal   •   Liga 1   •   CRAIOVA

A fost operat de urgență la finalul anului 2025, dar jucătorul Craiovei amână revenirea pe teren

Tudor Băluță, în cantonamentul din Antalya // foto: Facebook UCV

Articol de Maria Olteanu   —  duminică, 04 ianuarie 2026

Tudor Băluță (26 de ani), mijlocașul Universității Craiova, a tras primele concluzii din cantonamentul din Antalya, unde oltenii pregătesc partea a doua a sezonului competițional. Acesta revine după operația de apendicită suferită în luna decembrie și speră ca acum să se pună pe picioare și să poată relua antrenamentele alături de restul colegilor.

Oltenii lui Coelho s-au deplasat la începutul lui 2026 în Antalya, unde vor sta cantonați până pe 12 ianuarie, când este programată întoarcerea în țară. Primul meci din noul an pentru „campioana de iarnă” este pe 19 ianuarie, de la ora 20:00, în deplasare, la Petrolul Ploiești.

După aproape trei zile de cantonament, Băluță a mărturisit că încă nu se antrenează cot la cot cu colegii lui, motiv pentru care nu știe deocamdată când va putea juca din nou. Chiar și așa, este optimist că totul va decurge foarte bine în continuare, iar atunci când va fi 100% va putea reintra în planurile lui Coelho.

VIDEO. Tudor Băluță: „Depinde cum mă voi simți pe zi ce trece”


„Mă simt bine, din ce în ce mai bine de la o zi la alta. Recuperarea a fost destul de plictisitoare să zic până în momentul de față. Primele 10 zile, 2 săptămâni nu am făcut mai nimic, a trebuit să mă odihnesc.  

Însă ulterior în vacanță am început să fac câteva antrenamente și chiar m-am bucurat. Eram nerăbdător să încep să fac ceva mișcare. Au fost antrenamente bune în vacanță, m-am simțit bine.  Acum sunt încă în procesul de recuperare. Din păcate nu pot să mă antrenez cu echipa de la începutul cantonamentului. Sper că până la final să fiu și eu cu grupul 100%.

Nu știu când o să joc. Am vorbit și eu acum mai ales la reunire. Am vorbit mai mult cu staff-ul medical și chiar discutam pe tema asta. Însă depinde mult de cum mă voi simți pe zi ce trece, cât de rapid se va readapta corpul meu la efort și cât de bine o va face.  


Eu sper cât mai rapid, însă totodată nu vreau să sar niște pași, să zic așa, pentru că mai mult decât o recuperare rapidă, îmi doresc să am o recuperare totală și bună. Ca la momentul când mă voi întoarce pe teren cu echipa să pot să și ajut și să pot să dau 100% pe teren în fiecare meci, la fiecare antrenament”, a spus Tudor Băluță, într-un interviu oferit pentru presă, direct din Antalya.

A fost prima dată după mulți ani în care am rămas acasă de sărbători, nu a trebuit să merg acasă de sărbători și mi-a plăcut lucrul ăsta. Am petrecut timp cu mama, cu tata, cu bunicul meu, cu bunicii, am fost și la bunicii din partea tatălui meu, cu fratele, unchiul meu și soția lui, cu soția mea, cu familia ei care au venit să ne viziteze, părinții ei, sora ei.  



A fost un Crăciun foarte frumos. Am ajuns la asta de la faptul că îmi place să petrec timp cu familia și e ceva ce apreciez mult și mă face să mă simt foarte bine.



- Tudor Băluță, despre cum a petrecut sărbătorile

Cantonament de 5 stele pentru olteni

Cantonamentul oltenilor este la resortul Regnum Carya din Belek, un hotel de cinci stele care este faimos pentru că a găzduit Summit-ul G20 din 2015 la care au fost prezente personalități importante din lumea politică, precum Barak Obama, Vladimir Putin sau Angela Merkel.

În cantonamentul din Antalya, oltenii vor disputa două partide amicale. Adversarele sunt cunoscute. Primul duel a fost programat pe 7 ianuarie: oltenii vor da piept cu Konyaspor. Al doilea duel a fost programat pe 10 ianuarie, iar oltenii vor juca cu echipa a doua a celor de la VFB Stuttgart.

În cantonament va veni și patronul Mihai Rotaru. Acesta își va face prezența în a doua jumătate a stagiului de pregătire și va prinde cu siguranță meciul cu echipa secundă a nemților.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.