Fotbal   •   Liga 1   •   FCSB

Patronul din Superliga l-a sunat pe Alibec și l-a chemat la echipă: răspunsul primit

Denis Alibec încă nu s-a impus la FCSB

Articol de Maria Olteanu   —  vineri, 09 ianuarie 2026

Denis Alibec (34 de ani) pare să aibă zilele numărate la FCSB, echipă unde nu a reușit să se impună, după transferul din vară. A mai primit o șansă, dar dacă nu va profita de ea despărțirea este iminentă. În tot acest timp, jucătorul a refuzat să meargă la FC Botoșani, unde a fost chemat de Valeriu Iftime (65 de ani).

Președintele revelației din Superliga, Valeriu Iftime, a avut o discuție cu atacantul de la FCSB, în contextul în care acesta a fost tras pe linie moartă la echipa campioană, iar numele lui a fost legat de o posibilă mutare la o altă echipă din prima ligă. I s-a propus chiar să vină la gruparea din Moldova, dar Alibec a refuzat, în speranța unei redresări finale la FCSB.

Denis Alibec i-a spus „nu” lui FC Botoșani

„Alibec nu vine la Botoșani. În momentul actual, am avut o discuție cu el foarte politicoasă, copilul mi-a spus că nu e liber. Dacă va fi liber, trebuie să se gândească.


Nu am vorbit nici cu Leo Grozavu. Decizia o ia antrenorul. Energia de acolo, care e foarte bună, nu trebuie să o stricăm cu un asemenea transfer. Alibec este util la orice echipă din Superligă.

E greu să bagi un jucător nou transferat acum în angrenajul echipei. E greu să facem un transfer într-o lună de zile, să se acomodeze. E greu”, a explicat finanțatorul celor de la FC Botoșani, pentru digisport.ro.

Antrenament FCSB în Antalya, Denis Alibec FOTO, Denis Alibec: Ionuţ Iordache (GSP)

Denis Alibec primește acum ultima șansă la FCSB în cantonamentul din Antalya. Becali este dispus să îi mai dea o mână de ajutor, dar nu va mai avea răbdare, dacă până la urmă acesta nu poate deveni o piesă de bază în angrenajul echipei roș-albastre.


Contractul dintre Alibec și FCSB se termină la finalul sezonului actual. În prezent, la echipa campioană, Alibec câștigă 25.000 de euro lunar.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.