Fotbal   •   Liga 1   •   PETROLUL

Andres Dumitrescu a fost prezentat oficial la Petrolul

Andres Dumitrescu (stânga) // FOTO: Imago Images

Articol de Cosmin Nistor   —  vineri, 16 ianuarie 2026

Andres Dumitrescu (24 de ani) este noul fundaș stânga al celor de la Petrolul Ploiești. Gruparea prahoveană a oficializat mutarea în cursul zilei de astăzi, așa cum GSP.ro a anunțat în exclusivitate încă de acum trei zile.

Internaționalul român a fost dorit în urmă cu aproximativ două săptămâni și de Dinamo, însă interesul „câinilor” s-a stins după ce clubul pregătit de Kopic a concretizat transferul lui Valentin Țicu, chiar de la Petrolul, pe același post.

În aceste condiții, Andres Dumitrescu și-a reziliat contractul cu Slavia Praga, club pentru care a bifat 8 meciuri oficiale, și revine în Superligă după un an petrecut în Cehia. În sezonul trecut a fost împrumutat la Sigma Olomouc, formație pentru care a adunat 5 apariții oficiale.

Comunicat oficial Petrolul: „Bun venit, Andres Dumitrescu!”


Petrolul Ploiești a anunțat oficial transferul prin intermediul rețelelor sociale:

BUN VENIT, ANDRES DUMITRESCU!

FC Petrolul Ploiești a ajuns la un acord cu jucătorul Andres Dumitrescu (24 ani), acesta semnând cu clubul nostru un contract valabil până la finalul stagiunii 2026-2027.



Născut la Slatina, Andres Dumitrescu s-a remarcat în tricoul lui Sepsi OSK Sf. Gheorghe, echipă cu care a câștigat două Cupe ale României și tot atâtea Supercupe, înainte să se transfere, în vara lui 2023, la galonata formație cehă Slavia Praga. A revenit, sub formă de împrumut, la Sepsi, pe perioada sezoanelor ‘23/’24 și ‘24/’25, iar din vara anului trecut a fost detașat la Sigma Olomouc, având cinci prezențe, în actuala stagiuni, în prima ligă din Cehia, Cupa Cehiei, preliminariile Europa League și faza grupelor Conference League.



Evoluând pe postul de fundaș stânga, Andres Dumitrescu a făcut parte din lotul „tricolorilor” la turneul final al Campionatului European „U21” din 2023, fiind, de asemenea, convocat și la repezentativa de seniori, cu prilejul partidei cu Israel, din noiembrie 2023.



- se arată în comunicatul emis de Petrolul

FOTO: @FC Petrolul Ploiesti

Andres Dumitrescu, o selecție în „tricolor”


Cotat de Transfermarkt la 300.000 de euro, Dumitrescu a jucat ultimul meci oficial pe 22 noiembrie, în partida Dukla Praga - Sigma Olomouc 2-2, în care a bifat un singur minut. Între etapele 1 și 13 nu a fost utilizat.

Slavia Praga l-a achiziționat în septembrie 2023 de la Sepsi OSK, pentru suma de un milion de euro, după care l-a împrumutat de două ori: la Sepsi și ulterior la Sigma Olomouc, în vara lui 2025. De-a lungul carierei, Andres Dumitrescu a jucat 107 meciuri în Superliga, marcând 3 goluri și oferind 8 pase decisive. Are 4 trofee cu Sepsi, două Cupe și două Supercupe.

Fost internațional de juniori și tineret, Andres are și o selecție la prima reprezentativă. Nu a primit însă șansa debutului, fiind rezervă neutilizată la 2-1 cu Israel în noiembrie 2023.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.