Fotbal   •   Liga 1   •   FCSB

Gigi Becali, bun de plată?! » Cazul Andrei Gheorghiță este judecat azi de TAS

Andrei Gheorghiță // foto: Imago

Articol de Ovidiu Minea   —  miercuri, 28 ianuarie 2026

Patronul FCSB, Gigi Becali, riscă să plătească 300.000 de euro plus TVA ca urmare a unui proces deschis la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) de Politehnica Iași.

Este vorba de cazul transferului lui Andrei Gheorghiță (23 de ani), fotbalist pe care FCSB l-a transferat de la formația din Iași la începutul anului 2025.

Becali poate plăti 300.000 de euro în „cazul Gheorghiță”

Gruparea moldavă s-a adresat forului de la Lausanne după ce nu a încasat suma amintită în vara anului trecut, de pe urma transferului jucătorului Andrei Gheorghiță.


Acesta fusese cedat către FCSB în februarie 2025. Pentru transfer, bucureștenii au achitat 100.000 de euro plus TVA și mai trebuiau să dea 300.000 de euro plus TVA în vara lui 2025, dacă jucătorul confirma. În caz contrar, Gheorghiță trebuia să revină la Poli.

Andrei Gheorghiță și Adrian Șut, după golul primului cu PAOK, foto: Imago

Gheorghiță a rupt dependența de Poli la comisiile FRF

Cât a jucat la FCSB, Gheorghiță a cerut comisiilor Federației Române de Fotbal ca Poli să nu mai aibă vreun drept asupra lui, deoarece Iașiul nu îl plătise la timp. Comisia Națională de Soluționare a Litigiilor a respins cererea fotbalistului, însă Comisia de Recurs a Federației, ultima instanță internă, i-a acceptat-o.


Astfel, FCSB, care nu l-a mai reținut în lot pe Gheorghiță, l-a cedat la U Cluj pe atacantul amintit, în august 2025, fără să mai plătească vreun leu Politehnicii.

Poli s-a adresat TAS

Nemulțumiți, ieșenii au plătit o taxă de 26.000 franci elvețieni (peste 28.000 de euro) și s-au adresat TAS, care audiază astăzi părțile, prin videoconferință. Un verdict pe tema acestui subiect urmează a fi dat luna viitoare.

Poli e optimistă că va câștiga procesul și, astfel, va încasa cei 300.000 de euro plus TVA, o adevărată mană cerească în condițiile crizei acute existente acum la gruparea din Copou. 25% din această sumă va merge către Gheorghiță (15%) și FC Bihor (10%).

Andrei Gheorghiță, în tricoul lui Poli Iași
Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.