Fotbal   •   Liga 1   •   FCSB - BOTOȘANI

După Ngezana, încă două accidentări la FCSB: „Mâine vedem cât vor lipsi”

Articol de Alexandru Tomuțiu   —  joi, 05 februarie 2026

Elias Charalambous, antrenorul de la FCSB, a tras concluziile, după ce echipa lui a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-1, în runda 25 din Superliga.

Pe lângă Ngezana, care a acuzat o problemă medicală în încălzire, Juri Cisotti și Daniel Graovac au părăsit terenul accidentați. Stoperul a ieșit la pauză, în timp ce mijlocașul a părăsit terenul șchiopătând în minutul 68.

Elias Charalambous, după FCSB - FC Botoșani: „Graovac și Cisotti au avut probleme musculare, mâine vom vorbi cu doctorul”

„E important că am câștigat, acesta a fost obiectivul, l-am atins. Am creat multe ocazii, am avut șansa să dăm 3-4 goluri. Am primit gol după ratări, dar este bine că am reacționat. Trebuia să ne facem meciul mai ușor, să avem un avantaj mai mare. Mereu spun că cel mai greu lucru este să produci ocazii, în ultimele trei meciuri am reușit să avem șanse importante.


Mai este și momentul prin care trecem: știm că trebuie neapărat să câștigăm puncte pentru a ne mări șansele. Când prinzi încredere, golurile vin mai ușor. Sunt bucuros că producem atât de multe ocazii, asta este partea grea. Cred că astăzi am jucat foarte bine. Jucătorii au făcut ce le-am cerut, și cu, și fără minge.

Am reacționat rapid pe tranziții, a fost un meci bun, puteam să mai marcăm. Așa este fotbalul: este clar că trebuia să înscriem mai mult pentru a termina meciul mai repede. Trebuie să ne refacem, duminică avem meci la Galați, este încă o finală. Uneori trebuie să ne apărăm mai bine. Puteam să marcăm și noi din fază fixă, mingea a trecut pe lângă poartă, apoi am primit gol. Graovac și Cisotti au avut probleme musculare, mâine vom vorbi cu doctorul și vedem cât vor sta pe margine.

Joao Paulo a intrat bine, a avut încredere. Un lucru foarte bun este că Thiam a jucat foarte bine, se descurcă bine la antrenamente și a făcut un meci bun. Când lupți, Dumnezeu îți dă golurile, iar astăzi Thiam a primit și el porția lui”, a spus Elias Charalambous, la Prima Sport.


  • Sursă video: Prima Sport 1

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.