Sporturi   •   Jocurile Olimpice   •   HOCHEI PE GHEAȚĂ

Dramă la Milano: 3 meciuri din „sferturi” decise în prelungiri, Canada în stare de șoc după accidentarea lui Sidney Crosby

Canada a supraviețuit la limită „infernului ceh", foto: Guliver/gettyimages

Articol de Oana Dușmănescu   —  joi, 19 februarie 2026

În ziua sferturilor de finală ale turneului de hochei masculin din cadrul Jocurilor Olimpice de la Milano-Cortina 2026, hocheiul pe gheață a oferit de toate pentru toți fanii săi: suspans, răsturnări de scor, execuții de geniu în prelungiri și, din păcate pentru fanii hocheiului, o accidentare care ar putea schimba soarta medaliei de aur - căpitanul Sidney Crosby s-a accidentat.

Canada a supraviețuit la limită „infernului ceh", învingând în overtime cu 4-3 (1–2, 1–0, 1–1, 1-0). Ceea ce trebuia să fie o demonstrație de forță a vedetelor din NHL s-a transformat într-o luptă de uzură. După ce tânărul fenomen Macklin Celebrini (19 ani) a deschis scorul, Cehia a replicat tăios prin Lukas Sedlak și veteranul David Pastrnak, profitând de breșele din defensiva canadiană.

Momentul culminant a fost însă ieșirea de pe gheață a lui Sidney Crosby, căpitanul Canadei. În repriza a doua, în urma unui contact aparent banal la mantinelă, căpitanul Canadei a acuzat dureri mari la piciorul stâng. Vizibil șchiopătând, "Sid the Kid" s-a retras la vestiare și nu a mai revenit.

Oficialii „frunzei de arțar” vorbesc despre o "leziune la nivelul membrului inferior", dar surse apropiate echipei sugerează că ar putea fi vorba de o entorsă severă care i-ar putea încheia participarea la acest turneu. Fără Crosby, Canada a tremurat. Nick Suzuki a egalat miraculos cu 3 minute înainte de finalul timpului regulamentar, iar în prelungiri, Mitch Marner a adus liniștea în tabăra canadienilor, de 9 ori campioni olimpici, după o pasă magistrală a lui McDavid.


Tot în prelungiri s-a decis și întâlnirea dintre SUA și Suedia. A fost 2-1 (0–0, 1–0, 0–1, 1-0) în OT pentru americani, când s-a jucat în formula 3 la 3, conform regulamentului. Americanii au dominat posesia, dar s-au lovit de portarul suedez Markstrom, aflat în zi de grație.

După 1-1 după timpul regulamentar de joc, salvarea a venit de la fundașul Quinn Hughes, care în minutul 4 al prelungirilor a marcat golul calificării americane în semifinalele competiției olimpice, confirmând că această generație a americanilor este pregătită pentru aurul olimpic, la 46 de ani de secetă. Ultimul titlul olimpic al SUA a fost obținut în 1980, la JO de la Lake Placid, cunoscut sub numele de „Miracle on Ice”.

Finlanda, campioana olimpică en-titre, a fost condusă de Elveția cu 2-0, dar, cu mult calm și cu știința jocului, au reușit un 3-2 (0–2, 0–0, 2–0, 1-0), tot în prelungiri. Artturi Lehkonen a închis tabela în overtime, trimițându-i acasă pe merituoșii elvețieni care au făcut un turneu olimpic foarte bun.

Singura confruntare care nu a dat palpitații serioase publicului a fost Slovacia - Germania 6-2 (1-0, 3-1, 2-1). Slovacii au zburat pe gheață, marcând de șase ori și arătând că succesul lor din 2022, când au luat medalia de bronz, nu a fost o întâmplare. Singura îngrijorare e legată însă de Juraj Slafkovsky (Montreal Canadiens), care a părăsit gheața cu o proteză cervicală după un impact dur, deși primele vești indică faptul că este acum în afara oricărui pericol.


Majoritatea fanilor hocheiului pe gheață și-ar dori ca marea finală să se joace între Canada și Statele Unite ale Americii

În prima semifinală se vor întâlni, mâine, Canada și Finlanda (ora 17:40), iar în cea de-a doua SUA și Slovacia (ora 22:10). Fără Crosby, Canada va trebui să se bazeze exclusiv pe geniul lui Connor McDavid de la Edmonton Oilers, care are deja 11 puncte în turneu. În absența liderului Crosby, canadienii vor fi nevoiți să găsească o nouă cheie pentru a trece de defensiva finlandezilor.

Americanii sunt favoriți în meciul împotriva Slovaciei, având au viteză și o tehnică individuală superioare. În jocul europenilor s-a văzut mult curaj, așa că slovacii sunt capabili să reziste și să pună probleme adversarilor săi de mâine seară.

Finala mică a turneului masculin, între învinsele din semifinale, se va disputa sâmbătă, de la ora 21:40, iar marea finală, în care majoritatea fanilor acestui sport speră să vadă Canada și Statele Unite ale Americii, va avea loc în ultima zi a Jocurilor Olimpice de iarnă 2026, începând cu ora 15:10.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.