Fotbal   •   Liga 2   •   ANIVERSARE

39 de ani de la câștigarea Supercupei Europei de către Steaua » Mesajele publicate de clubul Armatei, FCSB și Gică Hagi

Imaginea publicată de Steaua la aniversarea a 39 de ani de la cucerirea Supercupei Europei // foto: Facebook @ Steaua București

Articol de Daniel Grigore   —  marţi, 24 februarie 2026

Astăzi se împlinesc 39 de ani de la câștigarea Supercupei Europei de către Steaua București. Pe 24 februarie 1987, campioana Europei trecea de Dinamo Kiev cu 1-0, gol Gică Hagi.

Pe 7 mai 1986, Steaua București cucerea la lovituri de departajare Cupa Campionilor Europeni, actuala Ligă a Campionilor, împotriva Barcelonei.

Triumful continental i-a oferit oportunitatea de a disputa, câteva luni mai târziu, Supercupa Europei. Pe 24 februarie 1987, Steaua a avut-o în față pe Dinamo Kiev, câștigătoarea Cupei Cupelor cu un an în urmă. Sovieticii au trecut în finală de Atletico Madrid cu 3-0.

39 de ani de la câștigarea Supercupei Europei de către Steaua


Supercupa din '87, disputată la Monte Carlo, a fost decisă de Gică Hagi, transferat de Steaua special pentru acel meci. Hagi a înscris în minutul 44, din lovitură liberă, iar după acea partidă n-a fost lăsat - și nici nu a dorit - să revină la Sportul.

Dinamo Kiev l-a avut pe teren pe Balonul de Aur din '86, Igor Belanov. Decarul sovieticilor a jucat până în minutul 50.

Astăzi, Gică Hagi a rememorat acel triumf special pentru fotbalul românesc:

„39 de ani de la o victorie extraordinară pentru fotbalul românesc. Alături de Steaua București am cucerit Supercupa Europei, primul meu trofeu european din carieră”. Nu avea să fie singurul, pentru că „Regele” a mai câștigat Cupa UEFA, respectiv Supercupa Europei cu Galatasaray.


Echipa Stelei în acea Supercupă: Stângaciu - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Bărbulescu - Bălan, T. Stoica, Boloni, Hagi (Balint, 84) - Lăcătuș (Majearu, 89), Pițurcă.

Pe banca Stelei la acea Supercupă a stat Anghel Iordănescu. Acela a fost primul lui trofeu ca antrenor.

Ce au transmis Steaua și FCSB

La aniversarea acelei victorii, Steaua a publicat următorul mesaj:

39 de ani de la câștigarea Supercupei Europei!



Pe 24 februarie 1987, prin golul lui Gică Hagi de la Monte Carlo, în finala cu Dinamo Kiev, Steaua își trecea în palmares Supercupa Europei. Astăzi se împlinesc 39 de ani de când echipa noastră a cucerit al doilea trofeu european intercluburi, după Cupa Campionilor, pe 7 mai 1986.



Finala cu Dinamo Kiev a fost, totodată, cel dintâi joc al lui Gheorghe Hagi în tricoul roș-albastru. Mijlocașul transferat de la Sportul a reuşit golul victoriei în minutul 44, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Un gol care va rămâne mereu în inimile suporterilor noștri.



Supercupa Europei a reprezentat primul trofeu pentru Anghel Iordănescu în calitate de antrenor principal.



Respect și recunoștință celor care au scris istorie pentru clubul nostru!



- Comunicat Steaua

Și FCSB a publicat un text, fără a-și atribui acel trofeu, în concordanță cu decizia definitivă și irevocabilă din dosarul palmaresului Stelei, care a stabilit că toate trofeele din perioada 1947-1998 aparțin clubului Armatei, nu echipei lui Gigi Becali.

Astăzi se împlinesc 39 de ani de când Gheorghe Hagi a înscris singurul gol din victoria Stelei, deținătoarea UEFA Champions League, împotriva celor de la FC Dynamo Kyiv, în Supercupa Europei.



Pentru aceste două mari realizări, uriașii fotbaliști care au îmbrăcat tricoul Stelei în acei ani vor avea parte întotdeauna de respectul tuturor iubitorilor fotbalului din țara noastră!



- Comunicat FCSB

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.