Daniel Oprița, antrenorul celor de la Steaua, a comentat victoria echipei sale în fața celor de la CSM Slatina, scor 2-1, într-un meci din etapa #19 din Liga 2.
Deși învingător, Daniel Oprița nu a fost mulțumit de atitudinea elevilor săi.
Cu două meciuri înainte de finalul sezonului regular, Steaua, echipă care nu are drept de promovare, este pe locul 7, chiar în afara play-off-ului, cu 33 de puncte acumulate în 19 etape. Momentan, „militarii” sunt la egalitate de puncte cu locurile 5 și 6, locuri de play-off, dar au un meci în plus jucat. ASA și Chindia Târgoviște nu au evoluat în etapa #19. Până la finalul etapei, Steaua poate să cadă pe locul 8.
Daniel Oprița, declarații după Steaua - CSM Slatina: „Ne-au dominat și în 10”
„În afară că sunt mulțumit de cele trei puncte... Nu știu dacă au fost meritate, am suferit foarte mult, s-a văzut crispare, frică, presiune, am ajuns să jucăm cu cuțitul la os, ca și cum ar fi ultimul, de parcă nu noi am ajuns în situația asta de a juca fiecare meci ca și cum ar fi ultimul.
Sunt importante punctele, dar mă îngrijorează jocul și atitudinea. A fost victorie norocoasă. Slatina ne-a dominat și în 10! Ăsta e adevărul. Dacă vom continua așa, nu vom avea nicio șansă”, a transmis Daniel Oprița, conform digisport.ro.
E treaba lor, le-am explicat. Dacă mai vor să joace după aceea... Jucăm în play-out, jucăm degeaba. Joci ca să treacă timpul, ca să termini sezonul. Dacă nu vor să înțeleagă că trebuie să demonstreze...Joci la Steaua, echipă fără drept de promovare, stadion frumos, ai șansa să demonstrezi.
Și eu sunt vinovat, nu mă ascund, dar spun că trebuie să facem altceva. Băieții, ăștia ai mei, au niște bonusuri dacă intră în play-off. Dacă vor juca în play-out, nu mai au nimic. Asta trebuie să-i motiveze pe ei, nu că pleacă Oprița, cum am tot auzit
-Daniel Oprița, potrivit sursei citate.
Steaua mai are de jucat în sezonul regular cu CS Afumați în deplasare și cu Poli Iași pe stadionul Ghencea.
{{text}}