Sporturi   •   Tenis   •   REVENIRE

În timp ce „spuma tenisului” e la Indian Wells, fostul număr 4 mondial încearcă să își relanseze cariera la un challenger din Franța: „Nu mai sunt tânăr”

Kei Nishikori, fost număr 4 mondial/Foto: Getty Images

Articol de David Istrate   —  marţi, 03 martie 2026

Kei Nishikori (36 de ani, 284 ATP), fostul număr 4 mondial și finalistul din 2014 de la US Open, încearcă să își relanseze cariera, una marcată de o sumedenie de accidentări, și joacă în această săptămână la un turneu de tip Challenger din Franța.

În timp ce cei mai buni jucători ai lumii sunt în California, la Indian Wells, Kei Nishikori, de 9 ori sfertfinalist la Australian Open, Roland Garros și Wimbledon și medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice din 2016, se află în Thionville, un orășel cu 45.000 de locuitori, situat la nord de Metz.

Kei Nishikori a trecut de calificări și a ajuns pe tabloul principal al turneului din Thionville

Japonezul a părăsit Tokyo, capitala țării sale, și s-a deplasat în Thionville, la un Challenger la care nu a avut locul asigurat pe tabloul principal. Nishikori a refuzat să ceară wild card, alegând să intre în competiție din calificări pentru a rămâne în ritm.


Tenismenul de 36 de ani a trecut cu 6-2, 6-3 de francezul Daniel Jade (16 ani, 1827 ATP) și cu 7-6 (3), 4-6, 6-4 de olandezul Jelle Sels (30 de ani, 343 ATP).

Așadar, Nishikori s-a calificat pe tabloul principal al turneului din Thionville, iar în turul inaugural se va duela cu un alt francez: Clement Tabur (26 de ani, 190 ATP).

„Nu a fost cel mai bun meci al meu, dar mereu e important să câștigi. Chiar dacă e un turneu mai mic decât cele la care am jucat în trecut, încă iubesc competiția și să joc meciuri grele. De asta am nevoie cel mai mult acum”, a declarat numărul 284 mondial, citat de L’Equipe.

Nu cred că sunt capabil să mai lupt împotriva jucătorilor din top 100. Nu mai sunt tânăr, iar corpul și tenisul meu nu îmi permit. Trebuie să iau fiecare pas pe rând și să mă bucur de el”, a adăugat el.


Directorul challenger-ului din Thionville: „A călătorit din Tokyo doar pentru a juca în calificări. Fabulos”

Ted Ranghella, directorul turneului, a dezvăluit că a avut emoții în legătură cu participarea lui Nishikori, având în vedere că acesta s-a retras de la alte două turnee pe care trebuia să le joace în Franța: Lille și Saint-Brieuc.

„Un semn pozitiv a fost când echipa lui a rezervat hotelul prin platforma online. Apoi au sunat să confirme prezența. Însă nu au cerut un wild card, pentru că el vrea să rămână în ritm. Așadar Kei a călătorit din Tokyo până în Thionville doar pentru a juca în calificări. E, pur și simplu, fabulos”, a afirmat Ranghella.

Mai mulți tenismeni prezenți în Thionville au vorbit cu admirație despre Nishikori. Iată ce a spus Clement Chidekh (24 de ani, 187 ATP), un jucător francez:

„Când eram tânăr, el era un model. Îmi plăcea stilul lui de joc: lovea în minge foarte devreme, avea un retur super curat și punea presiune pe adversari încercând să le reducă timpul de reacție. M-am identificat cu asta puțin, fiindcă nici eu nu sunt foarte înalt. Mi-a plăcut și atitudinea lui pe teren, era atât de calm. Mai devreme, la masaj, am vrut să îi cer să facem o fotografie, dar stătea întins pe masă.”

Kei Nishikori, admirat de adversarii săi: „E o sursă incredibilă de inspirație”

De asemenea, Yosuke Watanuki (27 de ani, 175 ATP) a vorbit despre fostul număr 4 mondial.

„Să fii într-o finală de Grand Slam sau de Masters și apoi să joci aici în calificări e dovada că Kei iubește tenisul. Cu toții am crescut privindu-i jocul. De câte ori ne-am uitat la duelurile lui din Grand Slam-uri cu Roger, Rafa și Djokovic. A fost incredibil”, a spus Watanuki.

Potrivit publicației menționate anterior, Kei Nishikori a fost forțat să abandoneze de 25 de ori turneele la care a jucat și a avut accidentări la cot, genunchi, încheietura dreaptă, spate, șold, gleznă și umăr.

„Acesta e tenisul, așa e istoria sportului, uneori grozavă, alteori teribilă. Dar să îl văd pe Kei luptând așa cum o face, după toate lucrurile prin care a trecut, e admirabil. E o sursă incredibilă de inspirație”, a concluzionat Watanuki.

Palmaresul lui Kei Nishikori

  • Fost număr 4 mondial

  • 12 titluri din 27 de finale disputate

  • 4 sferturi de finală la Australian Open, 3 sferturi de finală la Roland Garros, două sferturi de finală la Wimbledon

  • Finală la US Open, în 2014 – înfrângere cu Marin Cilic, scor 3-6, 3-6, 3-6

  • Medalie de bronz la Jocurile Olimpice din 2016 – victorie cu Rafael Nadal, scor 6-2, 6-7 (1), 6-3

  • 40 de victorii în fața unor adversari din Top 10

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.