Fotbal   •   Liga 1   •   U CLUJ

Alexandru Chipciu, OUT pentru Turcia - România! A aflat verdictul medicilor, NU poate merge nici la Marijana

Alex Chipciu ratează barajul cu Turcia, foto: Imago Images

Articol de Eduard Apostol, Alexandru Barbu, Adrian Duţă   —  joi, 05 martie 2026

Alexandru Chipciu (36 de ani), fundașul stânga de la U Cluj, a primit verdictul după accidentarea suferită cu Hermannstadt, scor 2-1, în sferturile de finală ale Cupei României.

  • Turcia - România se joacă pe 26 martie, de la ora 19:00, meci transmis de Prima TV. Dacă învingem, jucăm finala pentru calificare, contra Slovaciei/Kosovo, pe 31 martie 2026.
  • Gazeta Sporturilor va avea 6 reporteri cu experiență la Istanbul, care vor trimite cele mai importante informații, cele mai tari reportaje și o serie de corespondențe multimedia.

Chipciu are o leziune musculară, conform surselor GSP. Fundașul stânga va lipsi aproximativ 2-3 săptămâni de pe teren. Nu va juca până în barajul României cu Turcia, astfel că iese din calcule pentru meciul de la Istanbul.

Conform informațiilor Gazetei, Chipciu va reveni pe teren în etapa a 3-a din play-off, la începutul lunii viitoare. Va fi pregătit și pentru semifinala Cupei, cu FC Argeș.


Alexandru Chipciu, out pentru meciul României cu Turcia

Căpitanul lui U Cluj s-a accidentat în meciul cu Hermannstadt din Cupă, când a fost înlocuit după numai 20 de minute de joc. Ulterior a făcut un RMN și verdictul e leziune musculară!

Pentru că perioada minimă de repaus e de două săptămâni, Chipciu nu va fi disponibil la meciul României cu Turcia, de peste 3 săptămâni. Pe 26 martie, la Istanbul, „tricolorii” vor juca în semifinala barajului de calificare la Campionatul Mondial.

Potrivit informațiilor Gazetei, Chipciu nu poate spera nici la o recuperare miraculoasă la celebra Marijana Kovacevic, pentru că are și tendonul afectat. „Vraciul” din Serbia nu intervine în astfel de cazuri, efectuează tratamente doar pentru fibrele musculare.


Chipciu s-a accidentat la finalul unei perioade aglomerate, cu meciuri din 3 în 3 zile. Căpitanul lui U Cluj a fost titular în 9 dintre cele 10 meciuri disputate de ardeleni în 2026.

Doar cu Argeș, scor 3-1, în Superliga, a intrat în ultima jumătate de oră. În acest sezon, Chipciu a jucat 28 de partide în Liga 1, 3 în Cupa României și două în preliminariile Conference League.

51 de meciuriare Alexandru Chipciu la naționala României

Ce variante rămân pentru România

Odată cu accidentarea lui Chipciu, selecționerul Mircea Lucescu a rămas cu o variantă în minus pentru postul de fundaș stânga la meciul cu Turcia. Pe lângă titularul postului, Nicușor Bancu, „Il Luce” i-ar putea aduce pe Raul Opruț, de la Dinamo, sau pe Andrei Borza, jucătorul Rapidului.

  • Opruț e titular cert la Dinamo, cu 29 de meciuri jucate în acest sezon de Superliga. Fundașul stânga are 5 goluri înscrise. A îmbrăcat de 5 ori tricoul primei reprezentative.

  • Andrei Borza, 20 de ani, are 18 partide în acest sezon de Liga 1, el lipsind în toamnă din cauza unei accidentări suferite chiar la națională, în cantonament. Internaționalul de tineret încă nu a debutat la naționala de seniori.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.