Opinii   •   EDITORIAL

Plagiatorul lui Chivu

Daniel Scorpie

Articol de Daniel Scorpie   —  vineri, 06 martie 2026

Elias Charalambous i-a tras de urechi la ultima conferință de presă pe toți cei care nu i-au ridicat osanale când FCSB avea puterea în Superligă și își depășea limitele în Europa League. Iar acum își permit să-i critice jocul și rezultatele după un sezon deplorabil, ce nu poate fi salvat de participarea de complezență a roș-albaștrilor în Europa.

Antrenorul cipriot, de fapt marioneta patronului, nu vorbește în română în fața ziariștilor, însă pricepe tot ce nu-i convine și încearcă să copieze discursul lui Cristi Chivu. Numai că tehnicianul liderului autoritar din Serie A și creditat ca marele favorit să câștige lo scudetto la debutul său la Inter își permite, în timp ce deținătorul recordului negativ pentru prima campioană retrogradată în sezonul succesiv în play-out, nu!

Masa, felicitările, manelele și dansul devin o temă ridicolă acum, când se caută vinovați pentru un sezon falimentar. Calificarea din nou în grupa unică a Europa League nu poate estompa rușinea ratării șansei de a-și apăra titlul și a eliminării, altfel tradițională în ultimii ani, din Cupa României!

Meciul din ultima etapă, contra Universității Cluj, trebuia să fie ultimul tren care să ducă spre play-off, numai că - of, of, of - lui Gigi Becali nu i-a mai ieșit pasiența. Nu s-au mai aliniat planetele, iar conspiraționiștii au răsuflat ușurați că au scăpat în vânătoarea primului loc de temutul „crocodil”, care n-a putut să sperie pe nimeni în 2026.


Și Chivu și-a făcut treaba, cu doar 40 de meciuri în Serie A, dar nu a avut ieșirea obraznică a lui „A1” din Berceni!

„Și când am câștigat campionatul, două la rând, tot au căutat greșeli, nu ne-au felicitat sau judecat cu aceeași măsură. Unii nici măcar n-au făcut-o. Încercau să spună că nu am făcut nimic, că nu am făcut una și alta. Nu mă pot aștepta ca acești oameni să ne judece corect”, au sunat azi reproșurile unui Elias Charalambous mai deranjat ca niciodată.

Elias Charalambous, antrenorul lui FCSB

Că o fi auzit sau citit vorbele lui Chivu despre ce urmează în campionat, după al optulea succes consecutiv al nerazzurrilor, nu avem de unde să știm, însă ce putem constata e că i-a plăcut cum sună discursul acestuia. Ca un contraatac în superioritate numerică, terminat cu o centrare a lui Dimarco și un gol semnat de golgheterul Lautaro.


Eforturile lui Inter nu sunt niciodată suficiente? Este o narațiune care nu are nicio legătură cu realitatea. Echipei nu i se acordă niciodată credit pentru munca depusă în ultimii ani. Jucătorii sunt mereu sub control și nimic nu merge bine pentru unii

- Cristi Chivu, antrenorul lui Inter, după 2-0 cu Genoa

Și la gâtul lui Cristi au sărit imediat unii să-l contrazică, deși fostul antrenor al Parmei a vrut să scoată în evidență performanțele predecesorului său, Simone Inzaghi, cu un scudetto câștigat și două finale jucate în Liga Campionilor. Parafrazându-l pe Charalambous, și Chivu și-a făcut treaba, așa cum s-a priceput el, cu doar 40 de meciuri în Serie A, dar nu a avut ieșirea obraznică a lui „A1” din Berceni.

Nu-l prinde pe antrenorul echipei de pe locul al 7-lea să tălmăcească vorbele cu care Chivu i-a cucerit pe italieni

Vor fi unii, cei care judecă așa cum i-ar plăcea cipriotului rezultatele și performanțele lui FBSB (incontestabile mai ales în 2024-2025!), care să spună că încă nu a câștigat nimic cel ales antrenorului anului trecut de cei mulți care au votat în ancheta Gazetei Sporturilor și că Charalambous merita acest trofeu pentru cele două titluri la rând.

Numai că așa cum Superliga nu se va putea compara niciodată cu Serie A, la fel nu îl prinde deloc pe antrenorul echipei de pe locul al șaptelea să tălmăcească vorbele altfel cu care Chivu i-a cucerit pe toți în Italia! Dacă nu-i convine că e subapreciat în România de ce nu demisionează și nu pleacă? Sau nu-i permite taxa de subordonare necondiționată care-i intră lunar la zi din conturile latifundiarului din Pipera?

Plagiatul nu mai este acum o șmecherie nici pentru cei care pretind că pot conduce o țară!

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.