GSP special   •   Special   •   POVESTE

69 de goluri în 14 etape! Ruxandra Nedelescu impresionează: „O jucătoare ca ea se naște o dată la 50 de ani!”

+6 Foto
Ruxandra Nedelescu, o mare speranță a fotbalului feminin românesc

Articol de Marius Mărgărit   —  luni, 23 martie 2026

Într-o expansiune fără precedent, fotbalul feminin românesc propune noi talente la vârste din ce în ce mai fragede. GSP.ro a mai relatat, în cadrul proiectului „Pasiune pură” despre astfel de sportive care impresionează în competițiile organizate de FRF.

  • „Pasiune pură” este un serial în care GSP.ro și-a propus să aducă în prim-plan cazurile excepționale din sportul juvenil, inclusiv din disciplinele mai puțin mediatizate.

De această dată este vorba despre jucătoare specială. Ruxandra Nedelescu (14 ani), elevă de excepție, în clasa a 8-a, dar și o marcatoare pur sânge. În două sporturi în paralel, fotbal și handbal.

Ruxandra Nedelescu, 69 de goluri în 14 etape în campionatul U17


Joacă la Prahova Ploiești, iar în acest sezon al campionatului din liga secundă, U17, a spulberat orice record de eficacitate: a înscris de 69 de ori în 14 etape. Are astfel o medie de 4,92 goluri pe meci, într-o competiție în care are adversare cu 2-3 ani mai mari.

Recent a debutat și pentru echipa de senioare, unde a și marcat primul gol în campionat, din penalty, în meciul pierdut cu 3-1 împotriva celor de la Kids Brașov.

Dar asta nu e tot. În paralel, "Ruxi" cum îi spun toți, joacă și handbal, extremă dreapta în echipa de junioare 3 de la CSM Ploiești, cu rezultate foarte bune.


Cum arată un week-end pentru ea? Vineri joacă fotbal la U17, sâmbătă evoluează în echipa de handbal, iar duminică intră în campionatul de senioare, în liga secundă. La handbal are antrenamente în fiecare zi, la fotbal aproape zilnic.

Are zile când pleacă de acasă pe la 10:00, face un antrenament la handbal, merge la școală, apoi se duce la pregătire la fotbal. Se schimbă și mănâncă pe drum, în mașină și ajunge acasă abia după 12 ore. N-are timp să stea prea mult pe telefon sau să iasă prin oraș cu prietenii.

„Nu mă pot decide, iubesc ambele sporturi la fel de mult!”

Un căpitan veritabil, nu doar fiindcă poartă banderola de căpitan, la U17 dar și la senioare.

Fiindcă Prahova Ploiești a decis să folosească mai mult junioare și în competiția celor mari, pentru a le da șansa să acumuleze experiență.

Ruxi povestește că „de foarte mică am fost atrasă de sport, de mișcare. Am încercat mai multe discipline, înot, scrimă, gimnastică, apoi dansuri, inclusiv populare. La handbal am ajuns datorită fratelui meu mai mare. El juca deja, eu mă duceam la meciurile lui și mi-a plăcut foarte mult. Așa că m-am dus și eu la handbal pe la 8-9 ani".

După doar un an, a ajuns și la fotbal: „Jucam mereu cu fratele și cu verii mei pe unde apucam, prin parcuri, prin parcări. M-a văzut mama și apoi am găsit pe internet o informație, că se fac selecții la o echipă, MX Pro Ploiești, la fotbal feminin.

Când am ajuns acolo, erau numai băieți. Fete eram numai două. Dar am rămas și așa am început ca portar, la băieți. Așa l-am cunoscut pe domnul Teodorescu, la un meci cu echipa dânsului. Mi-a spus că ar vrea să vin să joc la Prahova Ploiești și m-am dus.

Tocmai făcuseră echipă de fete. Vreo trei meciuri am jucat portar, dar după aceea i-am zis că vreau să joc în teren. Și așa a început totul. De atunci fac ambele sporturi în paralel.

E greu, obositor, zilele mele sunt foarte ocupate, dar când ai pasiune, nu mai contează. Sincer, încă nu mă pot decide ce să aleg. Am s-o fac, dar încă nu, fiindcă mi-e foarte greu să renunț la vreunul dintre aceste sporturi".

A ieșit campioană națională la categorie U 15, iar acum, la echipa de U17 se pregătește de să înceapă competiția de Elite, peste numai câteva zile.

Unde Prahova Ploiești s-a calificat după ce a terminat pe locul 2 în Seria 1 a campionatului național, la 3 puncte de Rapid. La fotbal masculin, idolul ei este Messi și la cel feminin e golgetera naționalei, Adina Borodi.

La 14 ani are deja pregătit și „un plan B”!

Ruxandra Nedelescu vorbește cu nonșalanță și determinare despre viitor. La vară are examenul de capacitate și spune că „mi-aș dori să merg la un liceu economic”. Iar apoi se gândește să urmeze o facultate de studii economice. Te-ai fi așteptat să aleagă ceva mai simplu, să meargă pe sport.

Explică însă, că „poate că nu o să reușesc în sport, sau poate apărea o accidentare și să să nu mai pot face asta. Așa că trebuie să mă gândesc să am un plan B”. Câți copii de 14 ani sau mult mai mari se gândesc deja la „un plan B”?!.

Mai spune că "principalele mele calități sunt viteza, tehnica, ambiția, perseverența constantă și spiritul de echipă. Nu știu niciodată câte goluri dau într-un meci, îmi mai spune domnul antrenor Teodorescu.

Eu nu țin socoteala, mă interesează doar ca echipa mea să câștige. La defecte, trebuie să-mi îmbunătățesc concentrarea pentru momentele când rămân unu la unu cu portarul advers".

Handbalul o ajută la fotbal la capitolul explozie în plecările de pe loc, fotbalul o ajută la handbal prin rezistența la efort. Iar Ruxandra nu se poate decide încă ce vrea să aleagă.

Dar evoluțiile fotbalistice ale puștoaicei care mustește de personalitate, talent și determinare, n-au trecut neobservate, inclusiv la un nivel mai înalt. Astfel că selecționera Iulia Mera a convocat-o la stagiul de pregătire individualizată al naționalei U15, care a avut loc în februarie, la Mogoșoaia.

Spre finalul discuției, când vorbește despre ce ar putea urma în sport, Ruxi spune simplu răspicat: „Chiar dacă nu știu ce voi alege, vreau să ajung la echipa națională de senioare și să fac performanță la cel mai înalt nivel posibil!". Ce să mai zici, orice comentariu ar fi de prisos!

14 goluridintre care 8 până la pauză, a dat Ruxandra Nedelescu într-un meci din campionatul U17, liga secundă, împotriva celor de la Daco- Getica (19-0)

Adrian Teodorescu: „O jucătoare ca Ruxi se naște o dată la 50 de ani!”

Președinte și antrenor la Prahova Ploiești, Adrian Teodorescu povestește că „în urmă cu trei ani am remarcat-o pe Ruxi, care era la MX Pro. Noi aveam un amical cu ei, dar ne lipsea portarul. Pe teren era o fată cu mănuși care se juca în poartă, cu mingea.

Antrenor era la MX PRO era Ionuț Neagu și a fost de acord ca ea să joace la noi. Am observat că lovea bine mingea, că nu se repezea mereu să o prindă, ci că avea instincte de jucător de câmp. După acel meci nu am mai discutat cu ea vreo 3 luni, când ne mai întâlneam la meciuri.

Apoi, cu acceptul lui Ionuț, am mers la ea acasă, am discutat cu părinții, care au fost și ei de acord să joace la Prahova Ploiești. La început, primele 3 meciuri a stat în poartă! Apoi am luat decizia împreună cu ea, să joace cu numărul 10, dar vârf de atac.

Văzusem ce calitate fizică și tehnică are. Mama ei o aducea de 3 ori pe săptămână la teren, unde făceam antrenamente de individualizare. Șuturi la poartă, lovituri libere! Niciodată nu a lipsit, nu s-a scuzat că ar fi bolnavă sau obosita, deși făcea în paralel și handbal!

E un adevărat fenomen fotbalistic ! Un talent ce se naște odată la 50 ani ! Iubește sportul, fotbalul și handbalul ! Dar eu cred că va ajunge o mare fotbalistă!".

Ruxandra era de mică foarte energică. A încercat mai multe sporturi, iar acum face și handbal și fotbal. Merge cu amândouă, nu renunță la nimic. Încă nu s-a decis. Noi i-am sugerat că ar fi momentul să aleagă unul. Și o susținem indiferent ce ar fi, dar o s-o lăsăm pe ea să decidă. Are un program foarte încărcat, însă e foarte competitivă și când își propune ceva, nu dă înapoi. În plus, învață foarte bine și la școală!



- Ionuț Nedelescu, tatăl Ruxandrei

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.