Liderul mondial Aryna Sabalenka (27 de ani) a oferit mai multe declarații interesante la conferința de presă de la finalul meciului în care s-a impus în fața lui Caty McNally (24 de ani), scor 6-4, 6-2, în turul 2 de la Miami Open.
Bielorusa a avansat în faza optimilor de finală, unde se va duela cu Zheng Qinwen (23 de ani), care la rândul ei a trecut de Madison Keys cu 4-6, 6-2, 6-4.
La finalul partidei, Sabalenka a divulgat cum anume a reușit în ultima perioadă să scape de avertismente din parte arbitrilor, chiar și în timpul celor mai tensionate momente, în care și-a pierdut cumpătul. A recunoscut cu sinceritate că a apelat la înjurături din limba portugheză, pe care a început să o studieze, și de care s-a îndrăgostit imediat.
Astfel, aceasta s-a putut descărca fără a fi înțeleasă și automat a scăpat fără avertismente. Știe însă că, după ce a divulgat acest aspect, trebuie să schimbe strategia în viitor.
Aryna Sabalenka: „Dar înjurăturile?! Oh, Doamne! Acum îmi vine natural”
„Iubesc cultura braziliană! Simt că e similară cu cea din Belarus, suntem atât de pasionali și atât de drăguți. Când se îndrăgostesc, brazilienii se implică total. Sunt incredibili!
Stau pe Duolingo, cred că am 199 de zile de când învăț, fac tot ce pot, iar când sunt pe aplicație sunt fluentă în portugheză. Pot să vorbesc despre orice subiect, dar când închid telefonul nu mai știu să zic nimic. Dar înjurăturile?! Oh, Doamne! E cea mai frumoasă limbă în care să înjuri! O ador! Acum îmi vine natural!
Îmi place la nebunie! Arbitrii nu-mi acordă atenție când spun tot felul de lucruri în portugheză și nu primesc niciun avertisment.
Arbitrii știu engleză, rusă, e evident când înjuri în limbile astea, ei ascultă. Dar nu-mi dau atenție când zic chestii aiurea în portugheză, nu primesc niciun avertisment. Ha-ha-ha! Sunt isteață! Dar acum află și ei și trebuie să găsesc altceva”, a spus Sabalenka, la conferința de presă de la finalul victoriei cu Caty McNally.
{{text}}