Fostul internațional italian Antonio Cassano (43 de ani) a comentat dezastrul Squadrei Azzurra, care a ratat al treilea Mondial consecutiv, fiind eliminată de Bosnia la baraj.
Pentru Cassano, cauza eșecului cu repetiție al Italiei ține în primul rând de lipsa de valoare a jucătorilor. Invitat la emisiunea „Viva El Futbol”, fostul atacant al Squadrei Azzurra a spus că după eșecul la lovituri de departajare suferit în barajul cu Bosnia „jucătorilor n-ar trebui să le fie rușine. Au făcut ce au putut. Sunt groaznici, nu puteau face mai mult”.
Antonio Cassano: „Jucătorii italieni nu au calitate sau personalitate, nimic”
Apoi, Cassano a detaliat: „Sunt groaznici, cum să spun asta? Au obținut rezultate semnificative? Cine să spună asta? Problema e că atunci când joci pentru Inter și îl ai pe Lautaro care decide meciurile, sau pe Calhanoglu care e un fenomen, sau pe Dumfries care face meciuri senzaționale în Liga Campionilor, ia aminte, dar sunt foarte puțini, dacă există, italieni care decid meciurile. Jucătorii noștri sunt groaznici, înțelegem asta sau nu? Nu au calitate sau personalitate, nimic”.
Cu 39 de selecții și 10 goluri la reprezentativa Italiei, fostul jucător de la Roma, Real Madrid, Milan și Inter a apreciat că singurul care a ținut naționala în viață la Zenica „a fost portarul Donnarumma, singurul nostru talent. A avut treizeci de șuturi pe poartă. Înțelegem sau nu că fotbalul italian este slab și jucătorii italieni sunt slabi? Spunem asta sau nu după 15 ani? Sunt niște nemernici de-a dreptul uluitori”.
Antonio Cassano vrea tabula rasa în fotbalul italian
Cassano crede că totul trebuie schimbat în fotbalul italian, de la jucători, antrenori, conducători și până la presa care „ridică în slăvi fotbaliști de valoare îndoielnică plătiți de cluburi cu sume mari. M-am săturat, Italia nu poate fi redusă la porcăria asta.
Trebuie să înlocuim oamenii din presă, din federație, antrenorii. Trebuie să plece dracului de aici, sunt o pacoste. Am distrus fotbalul, este o rușine că acești oameni au redus fotbalul la o groapă de gunoi”.
{{text}}