Bojana Popovic (46 de ani), antrenoarea echipei de handbal CSM București, a prefațat duelul pe care „tigroaicele” îl vor juca împotriva lui Esbjerg.
Turul duelului din sferturile EHF Champions League este programat sâmbătă, 18 aprilie, de la ora de la ora 19:00, în Danemarca. Returul va avea loc la București, pe 26 aprilie.
Bojana Popovic: „Mă aștept la două meciuri grele, de calitate”
CSM București se află în fața „dublei” decisive pentru calificarea în Final Four-ul EHF Champions League, acolo unde nu a mai ajuns din 2018. În calea bucureștencelor iese Esbjerg, formație care a eliminat-o pe CSM din competiție în 2022, 2023 şi 2025.
„Am simțit o motivație uriașă la toate fetele. Au făcut o treabă bună. Ne dorim foarte mult să trecem în runda următoare. Toată lumea își dorește asta. Au trecut mulți ani de când Bucureștiul așteaptă și cred că acum este momentul să reușim. Cu siguranță, unele fete au rămas cu un anumit sentiment după acea perioadă, emoții pe care le pot folosi în acest meci.
Sper ca acesta să fie cel mai bun stimul. Când ai ceva în trecut și vrei să demonstrezi în prezent ce poți face. Totuși, unele dintre ele nu au trecut prin asta. Nu am vorbit prea mult despre trecut. Chiar nu vreau să pun presiune cu acest subiect. Cred că este un an nou, o echipă nouă, o situație nouă în care trebuie să ne bucurăm de joc și să fim foarte calme în orice situație.
Mă aștept la două meciuri grele, de calitate, atât în deplasare, cât și acasă, dar vom încerca să nu punem presiune pe fete. Vrem să jucăm ca în niște meciuri obișnuite, să luăm totul pas cu pas și să ne bucurăm de fiecare moment pe teren în ambele manșe”, a declarat Bojana Popovic, antrenoarea lui CSM București, înainte de partida din Danemarca.
Bojana Popovic, antrenoare CSM București / Foto: Cristi Preda (GSP.ro)Bojana Popovic a subliniat că Henny Reistad este cea mai periculoasă jucătoare din tabăra lui Esbjerg. Acesta a declarat că o apărare bine organizată este soluția pentru a o bloca pe jucătoarea din Norvegia.
„Ne vom concentra foarte mult pe apărare pentru a opri jucătoarele de la Esbjerg. Cea mai importantă, cea care face totul pentru această echipă, este Reistad. Cred că avem jucătoare bune în zona centrală care își pot folosi forța fizică împotriva ei. Vom vedea la final. Până la urmă, și ea este om.
Nu vrem să dezvăluim prea multe despre cum o vom opri, nu e normal să spui tactica, dar vom face tot ce ne stă în putință. Mi-ar plăcea mult ca o echipă românească să ajungă în semifinale, în Final Four, ar fi un lucru excelent pentru handbalul românesc”, a adăugat muntenegreanca de pe banca lui CSM București.
{{text}}