Atletico Madrid, echipa condusă de Diego Simeone, a pierdut finala Cupei Spaniei în fața lui Real Sociedad (2-2 / 3-4 la penalty-uri).
Atletico a fost condusă de Sociedad în două ori pe tabelă, prin golurile lui A. Barrenetxea (min. 1) și Oyarzabal (min. 45 +1, penalty). Dar de fiecare dată a reușit să egaleze. Mai întâi prin Lookman (min. 19), apoi prin Julian Alvarez (min. 83).
În prelungiri s-a așternut „liniștea” pe tabelă, astfel că s-a ajuns la lovituri de departajare. Acolo unde Atletico a ratat două dintre acestea, prin Sorloth și Julian Alvarez, în vreme ce Real Sociedad a irosit doar una (Oskarsson) și a câștigat trofeul.
Diego Simeone își apără jucătorii: „Au depus un efort imens”
Pentru antrenorul lui Atletico, Diego Simeone, o mare dezamăgire, la doar câteva zile după ce echipa sa reușise s-o elimine pe Barcelona și să se califice în semifinalele Ligii Campionilor.
Diego Simeone // FOTO: Getty ImagesÎntrebat la conferința de presă dacă are vreun mesaj pentru suporteri, tehnicianul argentinian a replicat, dezamăgit: „Fanii au nevoie de victorii, nu de mesaje”. I-a îndemnat, totuși, să nu se ia de jucători: „Fiți doar alături de ei. Au depus un efort imens, păcat că nu am tranșat finala asta în primele 90 de minute. Adversarii s-au descurcat mai bine ca noi la penalty-uri, felicitări lor!”.
Diego Simeone: „După pauză am făcut jocul pe care trebuia să-l facem”
Simeone n-a vrut să dea vina nici pe oboseala acumulată în returul cu Barcelona din „sferturile” Ligii pentru a-și scuza echipa: „Am jucat foarte bine în prelungiri. Cu excepția primelor 20 de minute ale finalei, echipa a dat totul.
Nu am început bine meciul, dar am reacționat bine la primul gol și apoi am continuat într-un ritm lent. La pauză am discutat lucrurile și ne-am schimbat abordarea, făcând jocul pe care trebuia să-l facem. Problema a fost că n-am marcat atât cât să rezolvăm finala în 90 de minute”.
{{text}}