Sporturi   •   Tenis   •   WTA MADRID

Sorana Cîrstea, calificare în turul al treilea la Madrid, cu victorie în fața unei adversare cu 18 ani mai tânără

Sorana Cîrstea la Madrid Foto: Luminița Paul

Articol de Luminița Paul   —  vineri, 24 aprilie 2026

Jucătoarea română Sorana Cîrstea (36 de ani, locul 26 mondial), favorită 25 în turneul WTA 1000 de la Madrid, a obținut biletul pentru turul al treilea după victoria cu 6-2, 7-6 (5) în fața italiencei Tyra Caterina Grant (18 ani, locul 262 WTA). Urmează învingătoarea dintre Coco Gauff, cap de serie 3, și Leolia Jeanjean.

Sorana Cîrstea este din nou în turul 3 al turneului de la Madrid, unul drag ei, în care a bifat sferturile de finală în 2016 și 2017 și a cucerit titlul la dublu anul trecut. Înaintea partidei cu adolescenta italiană Tyra Caterina Grant, românca s-a retras de pe tabloul de dublu, unde era înscrisă alături de Anna Kalinskaya, concentrându-se pe simplu după o accidentare la gambă.

Ea s-a antrenat însă bine în ultimele două zile și s-a prezentat cu încredere pe Terenul 8 pentru partida contra tinerei care a reprezentat SUA până anul trecut, având tată american și mamă italiancă.

Nu e întotdeauna ușor când de partea cealaltă a fileului este o oponentă mai puțin cunoscută, care abia a disputat câteva partide în circuitul WTA și a obținut prima victorie chiar aici, la Madrid, în runda anterioară.


Sorana și-a impus experiența în setul inaugural, unul adjudecat cu 6-2 în 34 de minute. Apoi însă lucrurile s-au complicat: talentul și exuberanța adversarei au ieșit mai mult în față, iar actul al doilea a avut un aer și o derulare în total contrast.

Sorana Cîrstea, victorie în o oră și 26 de minute

Un break făcut în start de Grant i-a oferit avantajul, dar și avântul. Le-a păstrat pe ambele până spre final d set, când a trebuit să servească pentru a-l câștiga. Acolo s-a văzut diferența de experiență, la nivel emoțional și al deciziilor. Sorana a egalat la 5-5, până la urmă meciul s-a tranșat într-un tie-break în care a fost nevoită din nou să recupereze: de la 3-5 a șarjat, 4 puncte la rând și un mare zâmbet la final pentru o victorie care o duce iar în turul al treilea de la Madrid.

Pentru un loc în optimile de finală, o va înfrunta pe învingătoarea dintre Coco Gauff, cap de serie 3 și finalistă în 2025 la Madrid, și franțuzoaica Leolia Jeanjean, programat tot azi.


Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.