Fostul mare internațional Ilie Dumitrescu (57 de ani) a analizat duminică seara jocul de pe Arena Națională, dintre Dinamo și Rapid, încheiat cu succesul formației din „Ștefan cel Mare”, scor 3-1, în etapa a 6-a din play-off. Remarcatul lui, a fost fără doar și poate, Zeljko Kopic.
Croatul este omul care a resuscitat-o pe Dinamo într-un moment complicat și a dus-o, în acest sezon, să lupte pentru cupele europene. Cu Kopic la timonă, Dinamo a fost în actuala ediție la doar două minute și de finala Cupei României, pe care a pierdut-o dramatic cu Universitatea Craiova, după lovituri de departajare.
Văzându-l încă o dată la treabă pe Kopic, Ilie Dumitrescu a continuat seria de ovații la adresa acestuia, spunând că este „unul dintre cei mai buni antrenori din SuperLigă”.
Zeljko Kopic, remarcatul lui Ilie Dumitrescu, după Dinamo - Rapid
„În seara asta a fost un duel tactic interesant. Costel Gâlcă a mutat foarte bine în minutul 46, a renunțat la un închizător, la Grameni, și l-a băgat pe Talisson, a trecut într-un 4-2-3-1 și vreo 10 minute echipa era mai bună. Dar aici a intervenit Kopic, care, din punctul meu de vedere, e unul dintre cei mai buni antrenori din Superligă.
L-a băgat pe Musi în locul lui Duțu, cu Soro în locul lui Gnahore, a trecut în sistemul în care echipa asta dă cel mai bun randament. E un antrenor care a fost la câteva minute să joace o finală de Cupă, e foarte greu să mai gestionezi ultimele minute indiferent câtă experiență ai.
Se vede că în echipa asta, indiferent de moment, el aduce un plus extraordinar, mai ales mental. Modul cum rezolvă și cum gestionează momentele astea complicate. Să pierzi o semifinală în minutul 118 și să ai o evoluție la nivelul ăsta, să schimbi sistemele... Cum a mutat în seara asta, cum a trecut peste orice dificultate... Nu, nu, nu (n.r. dacă e supraapreciat).
Ar fi o mare pierdere (n.r. dacă ar pleca de la Dinamo). Cine ar semna cu Kopic ar putea să aibă un proiect important. Salvare de la retrogradare, play-off, a doua oară acum, posibilitate de a ajunge în cupele europene. Sunt foarte puține echipe care au identitate de joc”, a spus Ilie Dumitrescu, citat de digisport.ro.
Cele mai tari imagini de la meciul Dinamo - Rapid
VIDEO cu cea mai frumoasă reușită a serii, marca Alexandru Musi
Sursă VIDEO: Prima Sport 1
{{text}}