Neil Robertson, fostul campion mondial la snooker și un nume cu rezonanță în circuit, a cerut interzicerea cretei folosite de Ronnie O'Sullivan și a transmis că aceasta este detestată de majoritatea jucătorilor și lasă un „dezastru total” pe masă.
Ronnie O'Sullivan folosește creta produsă de marca Triangle, în timp ce majoritatea jucătorilor din circuit utilizează creta Taom. Controversa a apărut după ce în optimile de finală ale Campionatului Mondial, John Higgins l-a învins pe O'Sullivan cu 13-12, iar Robertson și-a asigurat întâlnirea cu Higgins după ce l-a învins pe Chris Wakelin cu 13-7. Robertson a adus în atenția publicului acest aspect imediat după meci: „Prefer să joc cu John pentru a nu fi nevoit să mă confrunt cu creta pe care o folosește Ronnie, care ar trebui interzisă din joc. Nu știu cum este permis așa ceva!”
Criticii acestui produs susțin că provoacă mai multe contacte greșite, cunoscute sub numele de kicks, care apar atunci când bila albă lovește greșit bila țintă din cauza rezidurilor de cretă și duc adesea la pierderea poziției sau la bile ratate.
Neil Robertson: „Toți jucătorii detestă creta folosită de Ronnie O'Sullivan. Sper să o interzică!”
„Toți jucătorii o detestă, pur și simplu distruge totul. Avem kicks, ricoșeuri și lasă masa într-o mizerie totală. Știu că el este prieten cu Damien Hirst, dar e ca și cum ar face o operă de artă cu creta pe tot postavul. Nu cred că o face pentru a deconecta pe cineva, nu are această intenție. Este practic singurul jucător din circuit care încă folosește această cretă. Sper să o interzică. Poate strica cu adevărat jocul și nu este corect pentru jucătorii care nu o folosesc.
Chiar și cluburile de snooker o interzic, pentru că strică postavul. Atunci, de ce o folosim? Niciun profesionist nu permite nimănui să folosească creta Triangle pe masa sa”, a transmis Neil Robertson, confom abola.pt.
Opinia lui Robertson este împărtășită și de alte legende ale sportului. Stephen Hendry, de șapte ori campion mondial, a comentat în timpul transmisiunii BBC că „Ronnie folosește creta veche care lasă multe urme pe masă” și că acestea „pot provoca ricoșeuri mari”. La rândul său, Steve Davis, de șase ori campion mondial, a explicat că o nouă cretă, Taom, a apărut pe piață și a fost adoptată de aproape toți jucătorii pentru că este „mult mai bună”, dar că „Ronnie a decis să rămână cu cea veche, cea pe care o cunoștea”.
În partida cu O'Sullivan, Higgins a fost victima unui kick la o bilă roșie, ceea ce l-a făcut să exclame „Oh, Doamne!”. Deși a introdus bila, a ieșit din poziție și a ratat bila neagră următoare, o eroare care, totuși, nu s-a dovedit fatală pentru incredibila sa revenire.
{{text}}